دیجیتال مارکتینگ چیست

مفهوم بازاریابی دیجیتال

در این مقاله قصد داریم در خصوص اینکه دیجیتال مارکتینگ چیست صحبت کنیم. همچنین بیان خواهیم کرد که دیجیتال مارکتینگ چه مزیت هایی دارد. اگر شما به دنبال روش های انجام دیجیتال مارکتینگ هستید و قصد دارید از طریق بازاریابی دیجیتال خدمات و یا محصولات خود را به مخاطبان معرفی نمایید می توانید با خواندن این مقاله راهکارهای تبلیغاتی در دنیای دیجیتال را یاد بگیرید.

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ چیست

دیجیتال مارکتینگ چیست

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به شیوه ای نوین از تبلیغات و بازاریابی محصولات و خدمات گفته می شود که توسط رسانه های جدید و در بستر اینترنت (اینترنت صفحات وب، موبایل و…) صورت می گیرد.

در واقع برخلاف شیوه های قدیمی و منسوخ شده بازاریابی، در دیجیتال مارکتینگ مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار هستند، به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف سعی در تحلیل و بررسی علایق و ذائقه های مشتری می کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند. در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی افزایش روزافزون کاربران اینترنت و داغ بودن بازار شبکه های مجازی تمامی شرکت ها متوجه شده اند که برای باقی ماندن در بازار رقابتی فروشٍ، باید در اینترنت حضور فعال داشته باشند و از فضای نا محدود آن برای جلب مشتری های جدید و معرفی کالا و خدمات خود استفاده کنند و برای این کار ناچار هستند که از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی بصورت موثر استفاده کنند.

دیجیتال مارکتینگ چیست و چه مزیت هایی دارد

دیجیتال مارکتینگ از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که چند مورد از آن را ذکر می کنیم:

 • دسترسی سریع و آسان به بازار نامحدود مشتریان در سراسر جهان
 • صرفه جویی در وقت و انرژی
 • کاهش هزینه های های تبلیغات و افزایش بازدهی آن ها
 • عدم وابستگی به فاکتورهای زمانی و مکانی
 • انعطاف پذیری و قابلیت بروز رسانی مطابق آخرین تغییرات روز
 • کاهش استفاده از نیروی انسانی
 • کاهش زمان تحویل کالا و خدمات مورد نظر به مشتریان

روش های دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی جاذبه ای :

بازاریابی درونگرا یا بازاریابی ربایشی به شکلی بسیار موثر از تبلیغات اطلاق می شود که در آن به جای اینکه فروشنده به دنبال مشتری بگردد، مشتری به فروشنده مراجعه کند. در واقع فروشنده باید بتواند از طریق شیوه های مختلف مثل سئو و بهینه سازی سایت یا بارازاریابی محتوا و… مخاطبان را به سمت خود جذب کند.

بازاریابی پارتیزانی:

بازاریابی پارتیزانی که به آن بازاریابی چریکی نیز گفته می شود، شیوه ای از تبلیغات است که در آن با استفاده از روش های جدید، منحصر به فرد و خلاقانه بتوان ذهن مخاطبان را تحت تاثیر قراد داد به گونه ای که آن ها ترغیب شوند تا راجب شما با اطرافیان خود صحبت کنند.

بازاریابی ایمیلی:

ایمیل همیشه به عنوان یکی از قدیمی ترین و کاربردی ترین ابزارهای اطلاع رسانی مطرح بوده است، با استفاده از ایمیل می توان محتوا های تبلیغاتی و مختلفی را به انبوهی از کاربران ارسال کرد و آن ها را در جریان جدیدترین اخبار و خدمات و محصولات خود قرار داد البته باید به این نکته توجه داشت که با توجه به محدودیت های ایمیل متن مورد نظر باید از جذابیت بالایی برخوردار باشد تا مشتری تشویق شود که به آن توجه کرده و با شما ارتباط برقرار کند.

باریابی ویروسی :

با توجه به گسترش استفاده از شبکه های مجازی و اینترنت، بحث بازاریابی ویروسی به بحث داغ این روزها تبدیل شده است و شما به سادگی می توانید ردپای آن را به وفور در شبکه های اجتماعی مشاهده کنید. با استفاده درست از این روش، برند یا خدمات شما به صورت ویروس وار در اینترنت پخش شده و آگاهی و شناخت مردم درباره شما گسترش می یابد. تفاوت بازاریابی ویروسی با بازاریابی چریکی در این است که بازاریابی چریکی اغلب به صورت محیطی انجام شده و بازاریابی ویروسی در بستر وب و شبکه های اجتماعی صورت می گیرد.

بازاریابی محتوایی :

بازاریابی محتوایی یک شیوه از تبلیغات با رویکرد استراتژیک است، در این روش شما با استفاده از روش های غیر مستقیم و نا محسوس سعی در شناسانده شدن می کنید به شکلی که شعارٍ یا لوگوی شما در ضمیر ناخوداگاه مخاطبان بشیند تا بتواند یک فرایند فروش دائمی ایجاد کند. این روش بر مبنای تولید محتوای با ارزش استوار است پس سعی کنید محتوای با کیفیت تولید کنید تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. نکته حائز اهمیت این است که بازاریابی محتوا یک فرایند بسیار قوی ولی با بازدهی بلند مدت است و اگر از این روش استفاده می کنید باید قدری صبوری پیشه کنید تا برند شما در ذهن مردم جا بیوفتد.

در ادامه مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست به روش های دیجیتال مارکتینگ اشاره می کنیم:

برخی دیگر از روش های دیجیتال مارکتینگ

 1. تبلیغات در شبکه های اجتماعی
 2. تبلیغات در وب سایت ها و وبلاگ ها
 3. اپلیکیشن های موبایل
 4. سئو و بهینه سازی در موتورهای جست و جو
 5. بازاریابی کلیکی
 6. ایمیل مارکتینک
 7. اینو گرافیک و تیزرهای تبلیغاتی
 8. بنر مارکتینگ
 9. پیامک های تبلیغاتی
 10. ویدئو مارکتینگ
نتیجه گیری:

سالیان سال است که افزایش و توسعه فروش دغدغه همیشگی صاحبان کسب و کارها بوده است و پیوسته دنبال راهکاری برای حل این دغدغه بوده اند… اما خوشبختانه در دنیای کنونی پیدا کردن راهکارهای توسعه بازار همواره کار ساده تری شده است، فقط کافیست که ابزارها، ظرفیت بازار و رفتار مشتریان را به خوبی بشناسید تا بتوانید گوی سبقت را از دست رقبای خود بربایید و نتیجه ی بهتری بگیرید.
ما در مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست سعی کرده ایم شما را با مفهموم کلی دیجیتال مارکتینگ و شیوه ای مختلف دیجیتال مارکتینگ و تفاوت های آنها آشنا کنیم. امیدوارم که این مقاله خدمت شما خوانندگان عزیز موثر واقع شود.

تیم تبلیغاتی شایگان نت آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است