بازاریابی در اینستاگرام

چطور در اینستاگرام بازاریابی کنیم؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4]

اگر به دنبال برنده شدن در اینستاگرام هستید پیش خوب مقاله ای آمدید. در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم اصول بازاریابی در اینستاگرام چیست و چه نکاتی را باید در اینستاگرام مارکتینگ رعایت کنید. در ابتدا باید بدانید مفهوم بازاریابی چیست!

بازاریابی به مفهوم جلب و جذب مشتریان بالقوه یک برند است. هر روشی که منجر به چنین نتیجه ای شود بازاریابی نامیده می شود. پس همینجا بدانید دستورالعمل هایی که در زیر دنبال خواهید کرد اصولی برای جذب حداکثری مخاطبین هدف در اینستاگرام است نه فروش. البته در مقاله ای جداگانه نحوه فروش در اینستاگرام و ترفندهای آن را نیز توضیح خواهیم داد، اما قبل از فروش باید دیده شد و این مسئولیت بر عهده بازاریابی است.

چک لیست بازاریابی در اینستاگرام

ما در این بخش قصد داریم چک لیستی بسیار ارزشمند به شما بدهیم تا توسط آن بدانید که برای شروع بازاریابی در اینستاگرام، باید از کجا شروع کنید و چه مسیری را طی کنید تا به موفقیت برسید. این شما و این هم چک لیست بازاریابی اینستاگرامی:

 1. تحقیق در خصوص موضوع برند و بازارش در اینستاگرام
 2. تحقیق در خصوص رقبای برند، بهترین رقیبان، بهترین پست ها و استوری ها
 3. نوشتن چک لیستی از ویژگی ها، قدرت و ضعف رقبا
 4. بدست آوردن چک لیستی از ویژگی ها و قدرتها، لحن و صدای برند خودمان
 5. شناسایی کاربران هدف، اینکه بیشتر چه جنسیتی دارند، از چه طبقه ای هستند، به چه مواردی علاقه مندند و…
 6. بدست آوردن هشتگ های پر طرفدار در موضوع فعالیت
 7. ایجاد دسته بندی موضوعی برای تولید پست، استوری و آی جی تی وی
 8. برنامه ریزی محتوایی و تولید تقویم محتوا
 9. استفاده از لوکیشن در پست ها و استوری ها برای جذب حداکثری مخاطبین محلی
 10. استفاده از ابزارهای تعاملی در استوری ها
 11. تولید محتوای با ارزش و جذاب
 12. تبلیغات هدفمند

1-بررسی صنعت در اینستاگرام

قصد دارید چند درصد از سهم بازار را بدست آورید. آیا صنعت شما در اینستاگرام جایی برای رشد و بازاریابی دارد؟ آیا موضوع فعالیت شما طوری هست که مخاطبانش در اینستاگرام حضور داشته باشند؟ اینها سوالات مهمی است که باید در بررسی موضوع برند در اینستاگرام به آن بپردازیم.

2-بررسی رقبا در اینستاگرام

بهترین رقیبان خود را پیدا کنید. آنهایی که به بهتری شکل تولید محتوا می کنند و پیجی با تعامل بالا دارند. بله شما باید با آنها رقابت کنید. پس خودتان را برای یک رقابت نفس گیر و سخت آماده کنید. بهترین پست های رقبای خود را پیدا کنید و دلایل اینکه چرا اینها بهترین پست آنها شده اند در بیاورید و در محتوای خود آن دلایل را بکار برید.

3-ویژگی های رقیبان

توسط جستجوی هشتگ ها به Top Posts بروید و ببینید چرا برخی از مطالب از نظر اینستاگرام بهترین پست در آن هشتگ هستند. ویژگی های رقیبان خود را پیدا کنید. ضعفشان را هم همینطور. ویژگی های آنها چیزهایی است که شما حتما یا باید مثل آن یا بهترش را داشته باشید و ضعف های آنها چیزهایی است که شما می توانید توسط آن برای مخاطب تفاوت ایجاد کنید.

4-ویژگی ها، لحن و صدای برند در محتوا

به سراغ ویژگی های برند خود بیایید. چرا باید کاربران اینستاگرامی پست های شما را لایک کنند؟ چرا باید پیج شما را دنبال کنند؟ چرا باید پست شما را به دوستان خود بفرستند؟ چرا باید سوالی که در استوری شماست را پاسخ دهند؟ این دلایل را باید در محتوای خود جای دهید. همچنین باید رویکرد یک برند با محتوای تولید شده به مخاطب انتقال پیدا کند.

5-پرسونای مخاطب

اینکه بدانید مخاطبین اصلی شما چه کسانی هستند بسیار مهم است. خیلی ها این روزها دنبال فالوور هستند. اما باور کنید داشتن 1000 فالوور هدفمند بهتر از داشتن 100.000 فالوور غیرفعال و غیر هدفمند هستند. پس سعی کنید اول فیلترینگی برای حداقل کردن مخاطبان هدف ایجاد کنید و سپس با توجه به آن اقدام کنید. اگر قصد دارید در خصوص پرسونای مخاطب بیشتر اطلاعات بدست آورید مقاله پرسونای مخاطب چیست را مطالعه فرمایید.

6-هشتگ های اینستاگرام

بر اساس موضوع کسب و کارتان چهار سری هشتگ پیدا کنید. اول هشتگ های پر طرفدار(منظور هشتگ هایی است که در موضوع برند شما بیشترین استفاده را دارند)، دوم هشتگ هایی با میزان استفاده متوسط و سوم هشتگ هایی با میزان استفاده کم. در آخر هم هشتگ های اختصاصی برای برند خود بسازید. حال از ترکیب این هشتگ ها در پست ها و استوری خود برای بیشتر دیده شدن استفاده کنید. دو نکته مهم را فراموش نکنید: اول اینکه هشتگ های تکراری نگذارید و برای هر پست هشتگی متناسب با موضوع آن قرار دهید. دوم اینکه تعداد زیادی هشتگ در یک پست نگذارید حداکثر 16 هشتگ. گاهی اوقات هشتگ های شهر یا استان نیز می توانند گره گشای کارتان باشند!

7-دسته بندی محتوا

برای جذب حداکثری مخاطبین شما به محتوا نیاز دارید اما نمی توانید همش بگویید بیا این رو بخر بیا ببین چه محصول و خدماتی دارم! باید دسته بندی موضوعی آماده کنید. مثلا فرض کنید ما یک فروشگاه عطر و ادکلن هستیم. باید دسته بندی موضوعی را این شکلی تدوین کنیم: چالشی، آموزشی، خبری (معرفی محصولات جدید برندها)، نمایش فروش و پویایی مجموعه توسط استوری ترجیحا روزانه، دسته بندی محصولات، پست های تقویمی و مناسبتی، پست ها رویدادی و…

8-تقویم محتوایی

باید تقویم محتوایی داشته باشید تا با توجه به دسته بندی ایجاد شده آن را روی پیج خود اعمال کنید. مثلا در تقویم مشخص شود 30 روز آینده چه تعداد پست و استوری قرار می دهید، با چه موضوعاتی و با چه شکل و شمایلی.

9-لوکیشن

استفاده از لوکیشن می تواند در پست ها و استوری ها، کاربران محلی زیادی را جذب کند. پس بی خیال این نکته نشوید. همچنین از هشتگ های شهر و منطقه و استان هم می توانید بهره ببرید. کلا استفاده از ابزارهایی که در اینستاگرام قرار داده شده هر کدام به نوعی پیج شما را توسعه خواهند دارد.

10-ابزارهای تعاملی در استوری

لایو بگیرید. از ابزارهای تعاملی در اینستاگرام مثل سوال، چت، انرژی، بله و خیر و … استفاده کنید. هر چقدر تعامل در این بخش بالا رود ویوی بالاتری در استوری ها بدست خواهید آورد و نفراتی که جدید شما را فالو می کنند احتمال بیشتری می رود که استوری شما را اول تر ببینند.

11-محتوای ارزشمند بسازید

در بالا هم یک سری سوال کردیم! چرا باید یک کاربر پیج ما را دنبال کند؟ این دلایل را باید در محتوای خود ایجاد کنید. به هر قیمتی محتوا تولید نکنید! محتوا باید بتواند جنس و لحن یک برند را تعریف کند. با مخاطب ارتباط برقرار کند و وی را تشویق به ادامه و فالو کردن کند.

12-تبلیغات هدفمند

تبلیغات هدفمند انجام دهید. در مسابقات اینستاگرامی اسپانسر نشوید چون فالوورهایی که جذب می کنید شما را دوست ندارند! تبلیغات را در پیج هایی انجام دهید که فکر می کنید مخاطبین شما بیشتر در آن حضور دارند.

در ادامه نکاتی را در خصوص تولید محتوا به منظور بازاریابی بهتر در اینستاگرام برایتان قرار می دهیم.

نکاتی مهم که می تواند به بازاریابی کمک کند:

خلاقانه عکس بگذارید

مخاطبان عکس هایی را بیشتر می بینند و مطالبش را دنبال می کنند که در نگاه اول نظرشان را جلب کند. سعی کنید عکس هایی را انتخاب کنید که هوشمندانه و خلاقانه باشد و در نگاه اول علاوه بر جذابیت عکس , مفهوم به راحتی به مخاطب القا گردد.

تخفیف فقط شامل فالوور ها می شود

برای محصولاتتان تخفیفی قرار دهید که فقط دنبال کننده های صفحه ی اینستاگرام شما از این تخفیف برخوردا شوند و در سایت شما خبری از این تخفیف ها نباشد.

اینستاگرام فرصتی مناسب برای معرفی سایت یا پروفایل

بهترین فرصتی که اینستاگرام دراختیار شما قرار می دهد معرفی وب سایت و یا پروفایل شما در شبکه های دیگر است .
با استفاده از این روش می توانید کاربران را به صفحات دیگرتان هدایت کرده و با دریافت آدرس ایمیلشان , هر روز اخبار تازه ای را برایشان ارسال کنید و حتی برای عضویت افراد در سایت یا کانال مورد نظرتان یک هدیه مانند کتاب الکترونیکی رایگان قرار دهید.

توضیحاتی بنویسید که نتیجه اش فالو کردن شما باشد

متنی برای توضیح پروفایلتان انتخاب کنید که کاملا واضح دلیل شما را برای فالو شدن بیان کنید و از توضیحات نامناسب اجتناب کنید. زیرا کاربر در صورتی که با خواندن توضیحات پروفایلتان دلیل مناسبی برای دنبال کردن دریافت نکند , به راحتی صفحه شما را کنار خواهد گذاشت

مطالب را تکرار نکنید

یکی از روش هایی که در بازریابی در اینستاگرام اهمیت دارد , منحصر به فرد بودن مطالب شماست.زمانی که شما از طریق چند صفحه متفاوت مانند فیسبوک , تلگرام , اینستاگرام و… مطلبی را انتشار می دهید که در تمام صفحات شما موجود است , کاربران لزومی به دنبال کردن یک مطلب در چند صفحه نمی بینند و تنها به دنبال کردن یکی از این صفحات بسنده می کنند.مطالبی را انتشار دهید که در هر صفحه منحصر به فرد باشد و در هیچ یک از صفحات شما دیده نشود.

ماهانه عکس پروفایلتان را تغییر دهید

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما با تغییر دادن عکستان در ماه , اینستاگرام شما را کاربری فعال در نظر می گیرد . زمانیکه اینستاگرام شما را کاربری فعال بداند ,صفحه ی شما در نتایج جستجوی اینستاگرام بیشتر دیده می شود و زمانی که شما در اولین نتایج جستجو دیده شوید , احتمال دنبال کردن صفحه شما زیاد خواهد بود.

آموزش باعث فروش می شود

سعی کنید اولین قدمی که برای فروش محصولاتتان بر میدارید, آموزش به کاربران باشد. زمانی که کاربران دلیل و راه های استفاده از محصولتان را ندانند و یا حتی ندانند که چه محصولی از کیفیت بالاتری برخوردار است , علاقه ای به خرید نشان نمی دهند. می توانید با ارائه چند ترفند به مشتریان کمک کنید تا خرید بهتری انجام دهند و یا حتی می توانید مشتریان را با ارائه مزایای استفاده از محصولتان , مجاب کنید که محصولتان برای آنها مفید خواهد بود. همچنین می توانید آموزش هایی که با محصول شما مرتبط است , روزانه به صورت اخبار در صفحه خود منتشر کنید. برای مثال محصول شما یک بند ورزشی TRX است.پس از آموزش اینکه مشتریان چگونه می توانند ازTRX استفاده کنند و چه مزایایی برای آنها به دنبال خواهد داشت , اخباری را در مورد فواید ورزش کردن و یا معرفی ورزشی که می تواند برای تناسب اندام مفید باشد منتشر کنید. حتی می توانید نوشیدنی هایی که باعث تقویت عضلات می شود و یا حتی نکاتی که به تناسب اندام کمک می کند را عنوان کنید.

با این ترفند ها می توانید بازاریابی در اینستاگرام را به عنوان یکی از بهترین روش های کسب و کار انتخاب کنید. پیشنهاد می کنم در ادامه حتما پیج اینستاگرام شایگان را دنبا کنید.

 

برای جذب فالوور و بدست آوردن بهترین رویکرد تبلیغاتی در اینستاگرام حتما از صفحه تبلیغات در اینستاگرام ، شرکت دیجیتال مارکتینگ شایگان بازدید نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 1 =