تبلیغات هدفمند

تبلیغات هدفمند

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

هدفمندی از برنامه می آید و برنامه ریزی از تجربه رفتن مسیر. برای رسیدن به اهدافی که تعیین می کنید باید برنامه ریزی بر اساس مسیر و تجربه ای که از مسیر دارید مشخص کنید. گاهی این مسیر برای شما مشخص نیست، پس به سراغ یک راه بلد می روید تا مسیر درست را به شما نشان داده و راهنمایی های لازم را گوشزد نماید. در تبلیغات هدفمند هم همین اصول در اولویت هستند. اینکه شما بدانید بهترین زمان تبلیغ و بهترین مکان تبلیغ کی و کجاست! سوال کوتاهی بود اما دانستن جواب دقیق این سوال کار آسانی نیست! برای اینکه بتوانید تبلیغاتی هدفمند و اصولی داشته باشید باید به جواب ها و اطلاعات بیشتری برسید تا در نهایت بتوانید جواب کی و کجا را به درستی بدهید.

در مقاله ای که ما در خرداد سال ۱۳۹۵ در خصوص هدفمند سازی تبلیغات نوشتیم تیترهای کلی از این موضوع را اشاره کردیم. اول قصدمان این بود که این مقاله را پاک کرده و کلا بروزرسانی کنیم. اما به دلیل متن روان و ساده ای که در تعریف تبلیغات هدفمند در مقاله قبلی بود، محتویات این مقاله را برای شما نگاه داشتیم تا با خواندن این مطلب بتوانید به راحتی درک کوتاه و سریعی از یک تبلیغ هدفمند داشته باشید. در ادامه مطالبی که مطالعه می کنید مربوط به ۵ سال پیش و با علم و دانش آن موقع نوشته شده است. بعد از اتمام این مقاله، مطالب و موضوعات جدیدی که در عصر امروز هدفمندسازی تبلیغات باید بدانید را خواهید آموخت.

تبلیغات ، واژه ای که حتی گفتن آن هزینه بر است، اما ایمان داشتن به تبلیغات می تواند شما را از صفر به صد برساند! چگونه؟ با تبلیغات هدفمند!

تعریف اصلی تبلیغات هدفمند

تبلیغات هدفمند یعنی بررسی مشتریان و بازار هدف، و تبلیغ در آن بازار برای بدست آوردن مشتری. این جمله بسیار ساده و گویا است اما اکثر کسب و کارها برای اینکه تبلیغات موثری داشته باشند دچار مشکل در ایجاد یک تبلیغ و مهمتر از آن نحوه و زمان ارائه آن می شوند. چاره ی کار چیست؟

برای اینکه بتوانیم تبلیغاتی هدفمند و اصولی انجام دهید باید ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید؟

سوالاتی که باید از خود بپرسیم

  • اهداف کسب و کار ما چه مواردی هستند؟
  • مشتریان ما چه کسانی هستند و کجا زندگی می کنند و به چه چیزهایی علاقه دارند؟
  • زمان مناسب برای کار و ارائه خدمات چه زمانی است؟
  • با چه کسانی رقابت خواهیم کرد؟
  • برای رقابت میزان هزینه ای که می توانیم در زمینه تبلیغات انجام دهیم چه قدر است؟

در ابتدا اهداف کسب و کار مشخص می شوند و بررسی می شود که کسب و کار در چه مرتبه ای قرار دارد و برای رسیدن به اهداف تجاری خود باید چه راه هایی را طی نماید.

خب مرحله دوم چکار باید کنیم؟

در مرحله دوم باید شناخت کاملی از مشتریان و بازار هدف مشخص شود تا با تمرکز بر آن بتوان بیشترین نتیجه را از تبلیغات بدست آورد.

هر کاری زمان مناسب خود را برای ارائه دهد، باید به صورت حرفه ای زمان تبلیغ را مشخص کنیم.

اینکه چه نقشه تبلیغاتی را در پیش بگیریم همه به میزان هزینه ها رابطه مستقیم دارد.

همیشه یادمان باشد که:

تبلیغات جزء جدا نشدنی کسب و کارهاست.

اگر شما برای ایجاد بسترهای کسب و کار خود هزینه می کنید باید بدانید که برای موفقیت و معرفی کسب و کار خود باید هزینه های تبلیغاتی کنار بگذارید تا کار و بار شما به رونق برسد. البته شایان ذکر است که تبلیغات باید با شناسایی کامل بازار هدف و به صورت کاملا هدفمند پیش گرفته شود تا از بهترین نتیجه برخوردار شود.

همانطور که در بالا دیدید این محتوای کوتاه حاوی اطلاعات کاملی در خصوص نحوه انجام تبلیغات هدفمند بود. اما امروز دیگر این میزان از اطلاعات، کافی به نظر نمی رسد و باید با استانداردهای بازاریابی و تبلیغات، برنامه ریزی های لازم جهت حضور در رسانه ها را انجام داد. به همین منظور از این بخش به بعد ما تعریف جدیدی از تبلیغات هدفمند انجام می دهیم و بهترین روش برای ایجاد برنامه ی تبلیغاتی موفق را به شما می گوییم.

برای انجام مشاوره تبلیغاتی کلیک کنید.

چرا تبلیغات هدفمند؟

قبل از اینکه به سراغ تعریف جدیدی از تبلیغات هدفمند برویم می خواهیم بیان کنیم که چرا باید به سراغ هدفمندی تبلیغات حرکت کنیم؟ طبق آمارهای موجود، هر انسان شهر نشین که سرکار می رود، روزانه حداقل ۴۰ تبلیغ در طی روز مشاهده می کند! حال کدام تبلیغ روی او اثر می گذارد، بستگی به موارد زیر دارد:

  • محتوا و قدرت انتقال پیام تبلیغ
  • زمان تبلیغ
  • مکان (نوع رسانه) تبلیغ

در ادامه در خصوص این سه مورد و بررسی و آنالیز هر کدام بیشتر صحبت خواهیم کرد. اینجا بیشتر بحث مان سر این است که چرا باید به فکر انجام تبلیغات هدفمند باشیم؟ بله با توجه به میزان تبلیغی که مخاطبین یک برند در روز مشاهده می کنند، مغر آنها سرشار از تبلیغاتی است تکراری که اثرگذاری را بسیار پایین می آورد. اثر گذاری تبلیغاتی بسیار مهم است. اینکه مخاطبان در هنگام نیاز به سرویس یا محصول، نام و تبلیغ شما را به یاد آورند و به دنبال آن بگردند. پس هر چقدر از نظر زمان بندی، انتخاب مکان تبلیغ و نوع پیام و قدرت انتقال آن بیشتر تمرکز کنیم، تبلیغات هدفمندتری انجام داده ایم و میزان اثر گذاری آن بیشتر خواهد بود.

در بیروت پایتخت لبنان، آپارتمان های زیادی در کوچه های باریک وجود دارد که بند رخت لباس ها به صورت چرخشی بین طبقات آپارتمان های روبروی هم بسته شده اند. زنهای خانه دار برای خشک کردن لباس های شسته شده آنها را روی این بند ها قرار می دهند و به دلیل نزدیکی آپارتمان ها به هم، با همسایگان خود روی همان بالکن های کوچک مشغول صحبت می شوند. یک شرکت تولید کننده پودر لباسشویی تصمیم جالبی می گیرد. روی سقف اتومبیل ها و اتوبوس هایی که ازین محله ها می گذرند تبلیغ می زنند! یعنی درست در لحظه نیاز و انجام یا رفع آن، تبلیغ به مخاطبان برند توسط سقف خودروها (که در اینجا رسانه هستند) با یک پیام تبلیغاتی گیرا نمایش داده می شود و بازخورد بسیار خوبی هم برای شرکت دارد.

با توجه به توضیحات و مثال بالا، متوجه شدیم که با بررسی نیاز مشتریان، مکانهایی که در آنها حضور دارند، شناسایی رسانه ها موثر و انتخاب یک محتوای تبلیغاتی تاثیرگذار می توانیم به نتیجه های عالی برسیم. اما شناسایی این موارد به این آسانی ها نیست. در ادامه به بیان مسیری می پردازیم که به آن بازاریابی قبل از تبلیغات می گویند. برای درک بهتر این مقوله پیشنهاد می کنم در ابتدا مقاله مارکتینگ چیست را مطالعه کنید.

مقاله تبلیغات هدفمند بزودی بروزرسانی می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سه =