مستند سازی

تعریف مستند سازی

فیلم مستند یکی از شاخه های بزرگ سینما است که به منظور تصویر کشیدن جنبه های واقعی یک رویداد یا مکان ساخته می شود. در اوایل که فیلم مستند فقط به عنوان یک فیلم سینمایی ساخته می شد رویکرد آن فقط ضبط و پخش بود اما با توسعه صنعت رسانه های دیجیتال آثار متعددی به صورت فیلم مستند در دسته بندی های متفاوت ایجاد و منتشر شد.

امروزه فیلم مستند یک تکنیک از فیلم سازی است که در آن هدف اصلی انتشار مطلب با شیوه ای از تقابل با مخاطب است که در آن این شیوه دائما در حال تحول است و مرزی ندارد. به طور ساده تر می توان گفت فیلم مستند یک جور قصه نویسی است. اولین گام در ساخت فیلم مستند پیدا کردن موضوع و گسترش فکر می باشدکه خود به دوبخش کشف داستان و گسترش و تدوین داستان منجر می شود.

پیدایش مستند شهری

یک فیلم مستند رویدادی را که در جلوی دوربین اتفاق می افتد را به صورت کاملا واقعی به نمایش در می آورد. رمز موفقیت هر فیلم جذب مخاطب است، در فیلم های مستند سعی می شود با ارائه تصویری مناسب از چالش های همه گیر مردمی، مخاطب را جذب کرد.

در ساخت فیلم مستند تکنیک ها و روش های متعددی وجود دارد که یکی از متداول ترین آنها که پیشرفت چشمگیری داشته ساخت مستندهای شهری یا همان سمفونی شهری است.

امروزه با توجه به پیشرفت صنعت گردشگری نیاز به معرفی شهرهای مهم هر کشور یکی از موجباتی است که باعث شده ساخت فیلم مستند شهری، یکی از اولویت های هر دولت برای پیشرفت در صنعت گردشگری باشد. شما با معرفی هر شهر به صورت تصویری می توانید شهر و مناطق مهم گردشگری و توریستی و قابلیت های سرمایه گذاری شهر را به طور واضحی تشریح کنید و به مخاطبان ارائه دهید.

ساخت مستند شهری
مراحل ساخت مستند شهری

مراحل ساخت فیلم مستند شهری

معمولا در ساخت مستند از جمله ساخت مستند شهری باید مواردی را بررسی و به آنها پاسخ داد. در زیر به این موارد و سوال ها اشاره می کنیم:

۱ – انگیزۀ فیلم­ساز برای تولید این فیلم چیست و چرا ساختن آن را مهم می داند؟

۲- نگاه فیلم­ساز به موضوع چیست و چه می ­خواهد بگوید و یا چه مکاشفه ­ای را می خواهد دنبال ­کند؟

۳ – ایدۀ خاص فیلم چیست؟

۴ – این نگاه یا ایدۀ فیلم چگونه به حرکت در می ­آید و در چه مسیری پیش می ­رود؟

۵ – صحنه­ های کلیدی فیلم کدام ­اند و ما را از کجا به کجا می ­برند؟

۶ – مخاطب فیلم کیست ؟

۷ – چه نوع مستندی ساخته خواهد شد (مستند مستقیم، چالشگر، بازسازی، تجربی، تبلیغی، …)؟

۸ – راوی فیلم چه کسی است و چه رابطه ­ای با موضوع و شخصیت­ های فیلم دارد؟

اگر قصد ساخت تیزر تبلیغاتی دارید می توانید به صفحه مربوطه آن مراجعه کنید.

ساخت مستند شهری (سمفونی شهری)

در مستند سمفونی شهری  نگاه قالب بر جریان زندگی یک شهر که تمام فاکتورهای یک شهر را از قبیل سیمای شهر ، خیابان ها ، خودروها ، فضای سبز ، فضای صنعتی ، تردد آدمها ، ارتباطات ، تجمع  و موقعیت هایی که شاخصه همان شهر است تاکید دارد. این مستند در واقع یک روز یک شهر را نشان می دهد. در ساخت مستند شهری به تمامی عوامل بالا توجه می شود و در درست کردن آن سعی می گردد حس و حال و روح شهر به بیبننده انتقال پیدا کند.

ساخت مستند شهری یا همان سمفونی شهری به منظور ارائه ویدئو برای جذب گردشگران، جذب سرمایه گذاران و معرفی یک شهر کاربرد دارد.

اگر قصد ساخت مستند شهری دارید می توانید با شرکت شایگان در این خصوص تماس حاصل نمایید. شرکت ما با در اختیار داشتن دوربین های با کیفیت 4k و 2k FULLHD و با بالاترین سطح کارگردانی آماده همکاری با کلیه ادارات و سازمان های گردشگری در زمینه ساخت مستند شهری – سمفونی شهری – است.

ساخت مستند شهری

تیزر تبلیغاتی هتل خانه بهروزی

تیزر تبلیغاتی مجتمع تجاری مهروماه

تیزر اینفوگرافیک معرفی پتانسیل شهر قزوین