کانتنت مارکتینگ

کانتنت مارکتینگ چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

کانتنت مارکتینگ (content marketing) و یا همان بازاریابی محتوا روش نوین بازاریابی اینترنتی می باشد. معنای دقیقی از کانتنت مارکتینگ :  اشتراک گذاری و تولید محتوای مفید و ارزشمند که در ابتدا باعث جذب کاربران جدید  و پایدار بودن کاربران گذشته در سایت شما می شود و در نهایت رشد برند شما و فروش محصول و توسعه حوزه کاری شما را به دنبال دارد . محتوا های گوناگونی در کانتنت مارکتینگ می توان استفاده کرد به طور مثال : مقاله ها، اسلایدها، ویدئو، تصویر، اینفوگرافیک، و یا راهنما و اخبار تحلیلی و … می باشند. بازاریابی محتوا بخشی از خدمات تبلیغاتی ما در بستر خدمات شرکت دیجیتال مارکتینگ شایگان است.

چرا امروزه کانتنت مارکتینگ حائز اهمیت می باشد؟

دلیل اینکه امروزه کانتنت مارکتینگ دارای جایگاه مهمی می باشد این است که امروزه محتوای سایت یکی از عوامل اصلی رتبه سایت می باشد و همه ی صاحبان سایت ها دریافتند که محتوای سایت آنها و یا بلاگ ها باعث پیشرفت آنها در فضای مجازی می باشد. اگر نگاهی به سایت های موفق بیاندازید متوجه آن می شوید که همه ی آن ها دارای محتوای ارزشمندی هستند و این نشانه ی اهمیت کانتنت مارکتینگ می باشد.

توصیه : پس ما به شما توصیه می کنیم قسمتس از بودجه خود را اختصاص به این حوزه دهید تا حتما نتیجه خیلی خوبی دریافت کنید. پس می دانیم در کسب و کار آنلاین مفهوم بازاریابی اینترنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ما باید  برای تولید و بازاریابی محتوا حتما یک استراتژی مناسب را ایجاد کنیم.

6 سوالی که باید برای ایجاد یک استراتژی خوب از خود بپرسید

1.محتوا را برای چهن کسانی ایجاد می کنید؟(تعیین مخاطبان خود)

2.چگونه محتوای شما پاسخ گوی مشکلات مخاطبان باید باشد؟

3.بر چه اساسی محتوای شما نسبت به محتوای رقیبان خود خاص تر می شود؟

4.محتوای شما قرار است از چه نوی باشد؟ به طور مثال می خواهید از اینفوگرافیک استفاده کنید و یا ویدئو و یا غیره …

5.چگونه و در چه جاهایی می خواهید  محتوای خود را به اشتراک بگذارید؟ در کدام شبکه های اجتماعی؟

6.چگونه می خواهید تولید و اشتراک گذاری محتوای سایت خود را برنامه ریزی کنید؟

پس از پرسیدن این سوال ها از خود حالا به سراغ اجرای چند مرحله مهم می رویم. برای درک بهتر این مراحل می خواهیم برای شما مثالی را در نظر بگیریم فرض را بر این می گذاریم که شما می خواهید برای یک محصول بازاریابی محتوا کنیم.

1.تعییین هدف

به چه دلیلی می خواهید  بازاریابی محتوا انجام بدهید؟ پاسخ شما به این سوال خیلی می تواند به انتخاب نوع محتوا و کانال هایی که می خواهید به اشتراک بگذارید کمکتان کند؟ هدف شما به فرض اول ایجاد اطمینان در کاربران است، می خواهید اسم برند و یا محصول شما رو بیشتر دیده شود تا مخاطبان اعتمادشون به شما بیشتر شود و هدف نهایی شما این است که از شما محصول را خریداری کنند.

2.تحقیقات در مورد بیوگرافی و یا شخصیت مخاطبان خود

برای اینکه شما بدانید چه محتوایی را مخاطبان شما دوست دارند باید به خوبی آنها را بشناسید.  با تعدادی از مخاطبان هدف خودتان صحبت کنید و از علایق آنها پرس و جو کنید، چه چیزهایی آنها را جذب می کند؟ رده سنی، جنسیت، شغل و سلیقه آنها چیست؟

3.نوع محتوای خود را انتخاب کنید

در ابتدا یک لیست کاملی از انواع محتوایی که می توانید استفاده کنید را در اختیار شما می گذاریم.

 • محتوای تولید شده به دست کاربران (user generated content)
 • اخبار تحلیلی
 • خلاصه کتاب های مرتبط
 • اسلایدها
 • محتوای ویدئویی
 • سوالات متداول
 • پادکست(podcast)
 • اینفوگرافیک(infographics)
 • مصاحبه
 • ای بوک(Ebook)
 • گزارش های مربوط ی همان کاغذ سفید(white paper)
 • آمار و نظرسنجی
 • بلاگ ها

حالا می خواهیم در مورد چند تا از مهم ترین آنها صحبت کنیم تا مقدار تاثیر  آنها در بازاریابی محتوا بدانید.

پست بلاگ ها

در صورتی که انواع  مختلفی از محتوا وجود دارد زمانی که از بازاریابی محتوا صحبت می کنیم نوشتن بلاگ یکی از الزامات می باشد. طول پست بلاگ های خود با توجه به اینکه ببینید مخاطبانتان پست های طولانی 2000 کلمه ای یا پست های کوتاه 1000 کلمه ای را دوست دارند  انتخاب کنید و از نکته های دیگی که بسیار حائز اهمیت می باشد نوشته شدن بلاگ ها در فاصله زمانی مرتب می باشد.

اینفوگرافیک(Infographics)

یکی از موثرترین و کم هزینه ترین روش های تولید مطالب وایرال (viral)، اینفو گرافیک ها هستند. اینفوگرافیک به عکسی گفته می شود که معمولا طول زیادی دارد و با چارت و نمودار اطلاعات زیادی را به صورت بصری نمایش می دهد. به طور مثال می توان عکس چند تا ار بهترین محصولات را در یک تصویر نشان دهید و حتی می توانید تاریخچه محصول را در یک تایم لاین یا گراف نشان داد  و یا لوگوی برند و لینک را هم می توانید استفاده کنید.

ویدئو

شما حتما تا به حال توجه شده  اید که احتمال به اشتراک گذاری ویدئو در شبکه های اجتماعی 40 برابر بیشتر از محتوا های دیگر می باشد. گرچه تولید ویدئو مشکل تر از بقیه محتوا می باشد ولی قطعا نتیجه خیلی بهتری خواهید  داشت.

بزرگ ترین اشتباه در بازاریابی محتوا و یا همان کانتنت مارکینگ این است استراتژی غلطی را انتخاب کنید به طور مثال  گذاشتن محتوا به منظور اینکه هر از چند گاهی شما پستی را در بلاگ ها به اشتراک بگذارید و انتظار نتیجه ی مطلوب و دیده شدن را داشته باشید. برای موفق شدن در این راه باید یک استراتژی درست و منظم داشته باشید.

یک استراتژی مناسب برای بازاریابی محتوای فوق العاده

 • در ابتدا باید مشتریان هدف خود را به خوبی بشناسید، اگر سوالی که در بالا به آن اشاره کردیم را از خود بپرسید می توانید به بازار هدف خود تسلط کامل داشته باشید. در این مرحله پرسونای مشتری و یا همان شخصیت مشتری  را مرکز هدف خود قرار دهید. اینکه بازدیدکنندگان شما چه کسانی هستند؟ چه چیزی برای آنها کاربرد دارد و چه مطالبی برای آنها جذابیت دارد؟ و….
 • در مرحله دوم با داشتن استراتژی برای برند خود از مشتریان ثابت و وفادار بهره مند شوید. یعنی با ایجاد یک هدف مشخص برای برند خود. اینکه چه خدماتی می خواهید به مشتریان خود ارائه دهید.
 • از مراحل مهم دیگر ، جلسات هفتگی با تیم متخصص خود داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که بیش از 60 درصد تیم هایی که با هم جلسات هفتگی دارند  بازاریابی محتوا خیلی قوی تری نسبت به بقیه دارند. در این جلسات هفتگی هدف ها مرور می شود اصلاحات مورد نیاز انجام می شود و قطعا در مشارکت جمعی ایده ها و راهکارهای مناسب تری بدست می آید چرا که حاصل تفکر جمعی است.
 • موردی که خیلی ها آسان از آن می گذرند و توجهی به آن ندارند زمان بندی منظم یا همان اسکجول کردن می باشد. در صورتی که این مورد یکی از بنیادی ترین و مهم ترین مسئله ها می باشد. اگر طبق برنامه مشخصی پیش بروید  مشتریان با شما همراه می شوند. برای داشتن یک مقاله فوق العاده یک نکته طلایی وجود دارد که آن هم داشتن زمان بندی منظم برای قرار دادن محتوای خودتان می باشد.
 • زمانی که شروع به آماده کردن محتوا می کنید شاید تصور شما فقط یک سری نوشته در بلاگ ها، کتاب های الکترونیکی باشد. اما باید بدانید محتوا دارای دنیای فراتر از این هاست. شما می توانید در عرصه تولید محتوا گسترده تر عمل کنید. استفاده از انواع مختلفی از محتوا ها به طور مثال از ویدئو، پادکست ها، رسانه های صوتی، عکس های وایرال و … می توانید استفاده کنید و محتوای جذاب تری ارائه کنید.

هدف از ارائه این مطلب در اختیار گذاشتن نکته های مهم برای موفقیت شما عزیزان در حوزه کانتنت مارکتینگ می باشد و به شما توصیه می شود حتما مطالب را به دقت مطالعه کنید و به کارگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =