کلمات کلیدی در سئو

روش درست استفاده از کلمات کلیدی در سئو

در خصوص روش درست استفاده از کلمات کلیدی در سئو اطلاع دارید؟ در این مطلب می خواهیم در خصوص نحوه زومینگ کلمات کلیدی معروف به fucos keyword صحبت کنیم.

همانطور که می دانیم انتخاب درست کلمات کلیدی برای یک سایت و روش درست استفاده کردن آنها در صفحات می تواند بر روی رتبه و گرفتن جایگاه بهتر سایت ما تاثیر بسزایی داشته باشد.

اگر شما استراتژی درستی در تولید محتوا  و استفاده از کلمات کلیدی مناسب داشته باشید می توانید این انتظار را داشته باشید که در کوتاه ترین زمان مخاطبین اینترنتی را جذب سایت خود کنید! چطور؟ ما اینجاییم که نکات طلایی را به شما بگوییم:

ابزار مناسب برای انتخاب کلمه کلیدی در سئو

کلیدواژه ای که شما می خواهید با آن صفحه یا مطلب خود را در گوگل نمایش دهید را توسط ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی برگزینید! یکی از بهترین سایت ها برای انتخاب کلمات کلیدی و کلمات مرتبط با آن که توسط کاربران جستجو می شود وبسایت keywordtool.io است.

یک مثال باحال!

فرض می کنیم کلمه کلیدی ما برای سئو یک عبارت پر رقابت مثل کلمه “طراحی سایت” است!

اگر به شرکت های سئو کار زنگ بزنید و بگویید قصد دارید با این کلمه سئو شوید همه به شما پاسخ منفی می دهند! شاید خیلی از آنها بگویند که حتی گوگل هم نمی تواند شما را با این کلمه سئو کند اما این درست نیست!

استفاده درست از کلمات در خود سایت باعث خواهد شد در موتورهای جستجو دیده شوید به شرطی که نکات زیر را رعایت کنید:

اول اینکه از یک کلمه کلیدی در صفحات مختلف استفاده نکنید! ما بارها و بارها دیده ایم که سایتهایی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند روی بیش از یک صفحه خود با کلمه طراحی سایت زومینگ انجام داده اند و این یعنی اینکه شما دارید به گوگل می گویید من میخوام خودم با خودم رقابت کنم!

شما باید برای انتخاب کلمات کلیدی استراتژی تعیین کنید.

مثلا اگر ما می خواهیم روی کلمه طراحی سایت بالا بیاییم اصلی ترین صفحه یا مقاله ما با این کلمه زومینگ می شود. و در مرحله بعد با استفاده از کلمات مرتبط و طولانی تر مثلا طراحی سایت شرکتی یا طراحی سایت صنعتی صفحات دیگری ساخته و با کلمه کلیدی به صفحه اصلی مان که طراحی سایت است لینک می دهیم. با این روش به گوگل می فهمانیم که اولا ما وبسایتی هستیم که در زمینه طراحی سایت اطلاعات فراوانی را می توانیم به کاربران بدهیم، و دوما صفحه اصلی ما در زمینه طراحی سایت، آن صفحه ای است که از همه صفحاتی با مشتقات طراحی سایت لینک بدان داده شده است.

اگر شما دو یا چند صفحه با یک عبارت زومینگ شده داشته باشید با خودتان رقابت کرده اید، اگر بخواهم ساده تر بگویم هر عبارت کلیدی در سایت شما دارای ۱۰۰ درصد قدرت است، اگر شما فقط در یک صفحه از آن به صورت مشخص (یعنی دقیقا از همان کلمه) استفاده کنید، آن صفحه برای نمایش در گوگل دارای قدرت ۱۰۰ درصد از سایت شماست. اما اگر در دو صفحه خود از آن عبارت برای زومینگ کلمات استفاده کنید قدرت عبارت کلیدی شما ۵۰ درصد می شود و به طبع جایگاه خود را در گوگل نیز از دست خواهید داد.

البته این که دو یا چند صفحه داشته باشیم که همه آنها با یک کلمه سئو شده باشند و همچنین همگی در صفحه اول گوگل نمایش داده شوند شدنی هست اما کار بسیار بسیار سختی است.

برای اینکار شما باید ابتدا با یکی از صفحاتتان در صفحه اول گوگل دیده شوید و بعد به سراغ صفحه دوم بروید و همزمان با کار بر روی صفحه دوم صفحه اول را نیز تقویت کنید، ما اصلا این روش را به شما پیشنهاد نمی کنیم! چون هم زمان بر است و هم به کارش نمی ارزد!

به جای اینکار بهتر است با کلمات مرتبط با کلمه اصلی مطالب سایت خود را افزایش دهید و به صفحه اصلی تان لینک دهید تا آن هر روز قویتر و قویتر شود.

در ادامه با نکات بیشتری در خصوص انتخاب کلمه کلیدی و نحوه استفاده درست از آن به منظور سئو بهتر آشنا می شویم.

 

استفاده درست از کلمات کلیدی در صفحه:

ما در مقالات قبلی در این خصوص بسیار صحبت کردیم. در مقاله  آموزش سئو کلمه کلیدی تمامی موارد رو به صورت کامل و با جزییات به شما گفته ایم. پیشنهاد می کنم این مقالات را برای درک موضوع مطالعه فرمایید.

رتبه بندی برای کلمه کلیدی مورد نظر شما

رتبه بندی یا همان جایگاه سایت شما با آن کلمه کلیدی در گوگل یکی از مهم ترین فاکتورهاست. شما برای اینکه جزء ۱۰ لینک اول باشید باید چکار کنید؟ مقالات مرتبط بیشتر بنویسید؟ بک لینک بسازید؟ مقاله هایتان را در شبکه های اجتماعی انتشار دهید؟ ما به شما می گوییم چکار کنید!

شما فقط باید مطالب مرتبط با کلمه کلیدیتان بسازید و به صورت منظم مثلا هر روز یک نوبت در ساعت ۱۲ بعدازظهر در وبسایت انتشار دهید.

درسته! همین کار شما رو صدرنشین رقابتها می کنه! البته با توجه به قدرت کلمه کلیدی اصلی، و میزان دقت در انجام جزییات سئو، مدت زمان کار متفاوت هست. مثلا برای کلمه بهترین فست فود تهران محتوا نویسی تا ۳ ماه جواب می دهد، اما برای کلمه طراحی سایت شما باید بیش از ۱۲ ماه اقدام به تولید محتوا کنید!

چطور محتوا تولید کنیم؟

دوباره می گویم اما اینبار مثال رو عوض می کنم. فرض کنیم ما یک شرکت معماری هستیم و می خواهیم بر روی کلمه طراحی دکوراسیون داخلی سایت خودمان را سئو کنیم. چکار باید کنیم؟ باید ابتدا یک صفحه که معمولا صفحه اصلی سایتمان هست را با این کلمه زومینگ انجام دهیم.

سپس کلمات مرتبط با عبارت “طراحی دکوراسیون داخلی” مانند طراحی معماری، طراحی دکوراسیون منزل و … را جمع آوری کرده و بر اساس اهمیت برای آنها مقالاتی با توجه به اصول سئو و محتوا نویسی تهیه کنیم و به صورت منظم در سایت قرار دهیم.

بسته به قدرت کلمه کلیدی ما به نتیجه مورد نظرمان خواهیم رسید فقط می بایست تلاش خود را هیچ وقت متوقف نکنیم.

برای درک بهتر نحوه تولید محتوا پیشنهاد می کنم حتما مقاله چطور تولید محتوا کینم را مطالعه بفرمایید.

ساختار سایت خود را بهتر کنید

این که کجا و چگونه کلمات کلیدی را در صفحه استفاده کنیم بسیار مهم است. برای این منظور پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله سئو ساختاری را مطالعه بفرمایید.

شما می توانید با ایجاد یک ساختار درست بهترین رتبه را در صفحه اول برای خود کنید! چطور؟ چند نکته کلیدی به شما می گویم:

 1. سرعت لود سایت خود را بالا ببرید.
 2. از کش مرورگرها برای بالا بردن سرعت سایت استفاده کنید.
 3. سعی کنید از استایل ها درون خطی استفاده نکنید.
 4. کلیه فایلهای استایل دهی را در یک فایل ریخته و فراخوانی کنید. این کار را برای فایلهای جاوااسکریپت هم انجام دهید.
 5. اولین تگ در صفحه یا مطلب شما باید تگ H1 باشد.
 6. حتما از عکسهایی مرتبط و یونیک (متعلق فقط به سایت شما باشد و ازجای دیگه کپی نشده باشد) استفاه کنید.
 7. تصاویری که در صفحه درج می کنید دارای نام و عنوان با کلمه کلیدی باشند(خاصیت alt و title)
 8. ترتیب استفاده از تیترها یا همان تگ های H به ترتیب از بالای صفحه به پایین باشد، اول ۱ و بعد ۲ و بعد ۳ و….
 9. حتما در پاراگراف اول و آخر در خصوص کل موضوعی که می خواهید درباره آن اطلاع دهید صحبت کنید.
 10. کلمه کلیدی در ابتدای پاراگراف اول و آخر صفحه باشد.
 11. سعی کنید هر پاراگراف شما کمتر از ۲۵۰ کاراکتر باشد.
 12. سعی کنید از کلمات کلیدی مرتبط و مترادف در صفحه به جای استفاده بیش از حد از خود کلمه کلیدی استفاده کنید.

شما با رعایت همین چند نکته درباره استفاده درست از کلمات کلیدی در سئو و با تلاش زیاد در خصوص محتوا نویسی می توانید در پر رقابت ترین کلمات نیز موفق باشید. فقط در انتخاب درست کلمات دقت کنید. حتما برای انتخاب کلمات کلیدی در سئو باید استراتژی محتوا و لینک سازی داشته باشید.

اگر قصد انجام سئو سایت خود را دارید و می خواهید آن را برون سپاری کنید پیشنهاد می کنم از خدمات سئو آژانس دیجیتال مارکتینگ شایگان با کلیک بر روی لینک مورد نظر استفاده کنید.

 

 

6 پاسخ
 1. Mehran گفته:

  با سلام و احترام
  مرسی از مقاله عالیتون
  یک سوال داشتم ممنونم میشم راهنمایی بفرمایید .
  در بخش ” شما باید برای انتخاب کلمات کلیدی استراتژی تعیین کنید. ” عنوان کردید که در صفحه اصلی باید کلمه “طراحی سایت ” را بعنوان کلمه کلیدی انتخاب نمایید. و در صفحات دیگر با استفاده از کلمات مرتبط و طولانی تر مثلا طراحی سایت شرکتی یا طراحی سایت صنعتی صفحات دیگری ساخت .
  سوال :
  آیا بعنوان مثال در صفحه ساخته شده با عنوان ” طراحی سایت صنعتی ” باید ، کلمه طراحی سایت صنعتی را بعنوان کلمه کلیدی تعریف و لینک به صفحه ” طراحی سایت ” کرد و یا نه ، این کلمه ” طراحی سایت صنعتی ” نباید بعنوان کلمه کلیدی در این سفحه تعریف شود و فقط باید به صفحه ” طراحی سایت ” لینک شود !

  پاسخ
  • شایگان گفته:

   توجه داشته باشید قبل از طراحی استراتژی محتوا باید ببینید که سایت شما در چه وضعیتی است! ما همیشه این مشکل را با مشتریان و یا سئو کاران تازه کار داشته ایم که استراتژی خود را استراتژی سایت هایی که هم اکنون در صدر هستند قرار می دهند که این کاملا اشتباه است! اگر سایتی تازه اول راه است و قصد دارد با کلمه طراحی سایت در صفحه اول دیده شود فقط باید یک صفحه در مورد طراحی سایت داشته باشد و دیگر صفحاتش نباید کلمه طراحی سایت و یا حتی این موضوع را پوشش دهند. در این وقت ها باید برای حساس کردن گوگل مقالاتی همچون معرفی زبان های برنامه نویسی سایت، معرفی هر یک، تکنولوژی ها و مطالب مرتبط را قرار داد. به این شکل صفحه طراحی سایت شما بالا خواهد آمد و بعد از آن که این صفحه میزان قابل توجهی ورودی گرفت و جایگاهش ثابت شد می توانید صفحات دیگری مثل طراحی سایت شرکتی را به سایت اضافه کنید. اما اگر از ابتدا اینکار را کنید هیچ شانسی برای دیده شدن ندارید. پس شما باید بسته به اینکه در چه شرایطی هستید استراتژی محتوا و کلمه کلیدی خود را بچینید. در خصوص لینک سازی هم باید به صورت زنجیره ای لینک سازی کنید.

   پاسخ
 2. زهرا گفته:

  سلام از مطالب خوبتون سپاسگزارم
  سئو رولوشن اسلایدر رو چطور میشه افزایش داد؟
  سایت من فقط یک برگه داره که روولوشن اسلایدر در اون فراخوانی شده یعنی کل سایت من اسلایدر هست

  پاسخ
  • شایگان گفته:

   سلام
   خواهش می کنم. ممنون از همراهیتون.
   سایت های تک صفحه ای یا کم محتوا باید از بیرون از سایت تغذیه شوند. شما با فعالیت در وبلاگها، سایتهای اشتراک گذاری مطالب، سایت های اشتراک گذاری ویدئو، انجمن ها ، سایت های پرسش و پاسخ و همچنین شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی می توانید نام برند خود را در اینترنت مطرح کرده و ارزش آن را برای موتورهای جستجو بالا ببرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 4 =