سئو سایت فروشگاهی

چطور یک سایت فروشگاهی را سئو کنیم؟

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم چطور می توانیم یک سایت فروشگاهی را سئو کنیم؟ بله سئو سایت فروشگاهی ! خیلی از کارفرمایان گرامی این مشکل رو با سایت های فروشگاهی اینترنتی دارند و همه ی آنها بدنبال این هستند که بدونند چطور یک سایت فروشگاهی را سئو کنند؟ در این بخش به به نکات کلیدی در خصوص انجام سئو و یا همان بهینه سازی سایت برای سایت های فروشگاهی می پردازیم. در این مقاله سعی می کنم از تمام زوایا این موضوع را پوشش دهم. پس با ما همراه باشید.

کلیک کنید: قیمت و سفارش سئو

سئو سایت فروشگاهی

سئو کردن سایت های فروشگاه اینترنتی کار آسانی نیست، شما نیازمند چند استراتژی مناسب برای انجام سئو سایت فروشگاهی خود هستید. پیاده سازی این استراتژی ها هم زمانبر و هم تخصصی است که ما سعی می کنیم به آنها اشاره کنیم و تا جای ممکن استراتژی های مربوط را برای شما باز کنیم. حال بریم سراغ استراتژی های سئو سایت های فروشگاهی:

استراتژی سئو برای سایت های فروشگاه اینترنتی

برای اینکه بتوانیم سایت فروشگاهی خود را به خوبی سئو کنیم باید مثل هر کار دیگری در آن برنامه ریزی درست و هدفمندی انجام دهیم که در اینجا ما به این برنامه ریزی برای بهینه سازی سایت، استراتژی سئو برای سایت های فروشگاهی می گوییم. این استراتژی خود به استراتژی های زیر تقسیم می شود:

 1. استراتژی تولید محتوا
 2. استراتژی لینک سازی
 3. استراتژی سوشیال مدیا
 4. استراتژی انتخاب درست کلمات کلیدی هر مطلب

استراتژی تولید محتوا در سئو سایت فروشگاهی

اگر هنوز اطلاعاتی در خصوص تولید محتوا و بازاریابی محتوا نمی دانید می توانید با کلیک بر روی مقالات زیر اطلاعات لازم را بدست آورده و بعد به مطالعه ادامه مقاله بپردازید:

چطور تولید محتوا کنیم؟

چطور با تولید محتوا بازاریابی کنیم؟

ده نکته در تولید محتوا

پرسونای مخاطب

البته برای کسانی که حوصله خواندن مطالب زیاد را ندارند باید بگویم منظورم از تولید محتوا این است که شما مطالبی را در سایت خود ایجاد کنید تا مخاطبان شما به سایت جذب شده و این جذب شدن منجر به فروش بیشتر شود. اگر مقالات پیشنهادی ما را در این زمینه بخونید می توانید درک بیشتری از این موضوع داشته باشید.

استراتژی درست ترسیم کنید

برای اینکه شما در تولید محتوای خود موفق شوید باید استراتژی درستی در زمینه تولید محتوا داشته باشید. شما برای چیدن این استراتژی ابتدا باید در خصوص مخاطبین خود اطلاعات کاملی بدست آورید(پرسونای مخاطب). اینکه جنسیتشان چیست؟ بیشتر در چه بازه سنی ای هستند؟ علایق آنها چیست؟ و… پس از پیدا کردن اطلاعاتی کامل در خصوص مخاطبین که امکان مشتری شدنشان بیشتر است باید ببینید با چه مطالبی می توانید آنها را به سایت خود بکشانید.

مطالب مربوط به محصول را کامل کنید

در سایتهای فروشگاهی یک سری از مطالبی که شما باید تولید کنید، مربوط به توضیحات در خصوص محصول ارائه داده شده است. در خیلی از سایت ها دیده ام که برای فروش محصول فقط نام آن، یک عکس و مشخصات کاملا محدودی را به مخاطب می دهند و توقع دارند با این روش فروش اینترنتی خود را افزایش دهند.

شما برای فروش یک محصول حتما باید در خصوص آن تا می توانید تحقیق کنید و مطالب زیادی را به مخاطب در خصوص محصول، نحوه استفاده از آن، کشور سازنده، کارخانه سازنده، اینکه این محصول کجاها کاربرد دارد، چه ویژگی هایی دارد، محصولات هم رده آن چی هستند و … ارائه دهید. اگر این کار ها را نکنید احتمال فروش محصولتان به صفر می رسد!

تنبلی در تولید محتوا یعنی شکست در فروش اینترنتی

شاید بگویید وای من اگه صد محصول داشته باشم و بخواهم برای همه ی آنها این همه اطلاعات جمع کنم که نمی شود! همین نمی شود ها شما را از فروش دور کرده است. اگر می خواهید اینترنتی چیزی را بفروشید باید راجع به آن کلی توضیح بدهید. از زوایای مختلف برای مشتری عکس بگذارید (اون هم تصاویر یونیک (برای این منظور پیشنهاد می کنم مقاله سئو تصاویر را مطالعه کنید)).

نتیجه گیری در خصوص استراتژی محتوا در سئو سایت فروشگاهی

پس در استراتژی تولید محتوا باید تا می توانید به مخاطب خود اطلاعات در خصوص محصول بدهید. چه تصویری، چه متنی ، چه ویدئویی. هر چه اطلاعات شما تکمیل تر باشد احتمال فروش شما بیشتر می شود و روی سئو سایت فروشگاهی شما تاثیر بیشتری می گذارد.

استراتژی لینک سازی در بهینه سازی سایتهای فروشگاهی

لینک های خارجی اهمیت بسیار بالایی در دادن اعتبار به سایت دارند. این لینک ها اگر از وب سایتهای مهم و منبع به سایت ما داده شوند، سایت معتبر تر شناخته شده و در نتایج جستجو بالاتر نمایش داده می شود. اما حتی همین لینک سازی هم باید با آگهی از الگوریتمهای موتور جستجو و آشنایی با روش لینک سازی صحیح باشد. اگر در این استراتژی اشتباه کنید سایت شما به جای بیشتر دیده شدن، از جستجوها حذف می شود. در این خصوص پیشنهاد می کنم در ابتدا مقالات مربوط به لینک سازی را مطالعه فرمایید:

سئو کلاه سفید

بهترین روش لینک سازی

ساخت بک لینک

در این مقالات شما با روشهای صحیح لینک سازی آشنا می شوید. برای سایت های فروشگاهی باید یک استراتژی درست انتخاب کنیم. قبل از اینکه بدانیم باید چکار کنیم اول بیاییم ببینیم گوگل چه نوع لینک سازی هایی رو جریمه می کنه:

 1. گرفتن بک لینک از سایت های خارجی
 2. گرفتن بک لینک از صفحاتی که در آنها لینک های زیادی وجود دارند (مزرعه لینک)
 3. بک لینک گرفتن از سایتهای اسپم
 4. بک لینک گرفتن از سایتهایی با آتوریتی پایین (در خصوص آتوریتی مطالعه کنید)
 5. بک لینک گرفتن فقط با یک کلمه خاص!
 6. بک لینک گرفتن فقط برای یک سری صفحات مهم!

در خصوص موارد بالا کمی توضیح بدهیم:

۱-گوگل می گوید وقتی سایت شما فارسی است، اینکه از یک سایت چینی بک لینک بگیرید کار نامتعارفی است و کاملا فیک بنظر می رسد. پس شما وقتی از یک سایت خارجی بک لینک می گیرید احتمال انجام کار فیک روی سایتتان را افزایش می دهید و گوگل این را سریعا می فهمد. پس سعی کنید از سایتهای فارسی زبان بک لینک بگیرید.

۲-گرفتن بک لینک در بخش کامنتها یکی از موارد مزرعه لینک به حساب می آید. منظور از مزرعه لینک این است که شما از صفحه ای بک لینک بگیرید که به جز سایت شما به ده ها سایت دیگر هم لینک داده باشد. اینجور لینکها بدرد نمی خورند و اغلب اسپم شناخته می شوند.

۳-سایتهای اسپم سایتهایی هستند که بک لینک زیادی میشه در اونها درست کرد. معمولا سایتهایی با لینکهای خروجی بالا اسپم شناخته می شوند. یکی از متدوال ترین سایتهای اسپم سایتهای لینک سازی رایگان است که با تبادل لینک شما لینک آنها را در سایت خود قرار می دهید و بعد از پر کردن فرم لینک شما در سایت آنها قرار می گیرد.

۴-سعی کنید بک لینک خود را از سایتهای قوی بگیرید. سایتهای قوی نمره آتوریتی بالایی دارند. اگر این سایتها به موضوع کاری شما هم مرتبط باشند که خیلی بهتر است. بک لینک گرفتن از سایتهای ضعیف را فراموش کنید!

۵-لینک سازی باید طبیعی جلوه دهد! گوگل برای اعتبار دادن به یک صفحه یک معیار که لینک سازی هست را مورد توجه قرار می دهد. اما در این معیار، الگوریتمش این است که این لینک سازی ها باید توسط کاربران مختلف انجام شود نه یک کاربر (که معمولا سئوکار شماست). خب گوگل این را از کجا تشخیص می دهد. وقتی قرار باشد یک مطلب را کاربران بی شماری انتشار دهند هر کدام عنوان خبر را به شکلی که خودشان دوست دارند اشتراک گذاری می کنند و این کاملا طبیعی است. اما اغلب سئوکاران ناشی اشتراک گذاری مطالب را با یک عنوان خاص انجام می دهند و فقط با کلمه کلیدی به سایت بک لینک می دهند و این کار بزرگترین اشتباه تاریخ در سئو است!

۶-فرض کنید شما ۱۰۰ صفحه ایندکس شده دارید. اگر فقط برای ۱ صفحه اصلی سایت بک لینک بسازید چه اتفاقی می افتد!؟ گوگل می فهمد که سایت شما دارد لینک سازی فیک انجام می دهد و شما را جریمه می کند. اگر قصد دارید بک لینک بسازید باید حتما برای کلیه صفحات لینک سازی انجام دهید. برای صفحات پر اهمیت تر بیشتر و برای کم اهمیت تر ها کمتر لینک سازی کنید.

حال با توجه به این موارد لینک سازی خود را برای سئو سایت های فروشگاهی انجام دهید.

استراتژی سوشیال مدیا برای سئو سایت فروشگاهی

در استراتژی سوشیال مدیا ها برای سایت های فروشگاهی دو هدف را دنبال می کنیم:

 1. ایجاد سیگنال های شبکه های اجتماعی
 2. گرفتن بازدید از سوشیال مدیاها برای صفحات و مطالب سایت

منظور از سیگنال های شبکه های اجتماعی چیست؟

گوگل و سایر موتورهای جستجو یک الگوریتم جالب برای دادن جایگاه مناسب به یک سری صفحات دارند! اون هم میزان انتشار یک مطلب در شبکه های اجتماعی هست. هر چقدر یک مطلب درمیان کاربرهای شبکه های اجتماعی بیشتر اشتراک گذاری شود، پس آن مطلب یک نوشته ای است که کاربران بدان علاقه بیشتری دارند، گوگل هم که بدنبال نمایش مطالبی است که کاربران بیشتر به آنها علاقه دارند، پس این کار باعث می شود مطالب ما بیشتر دیده شوند. هر چقدر می توانید مطالب خود را در پروفایل ها و صفحات مختلف شبکه های اجتماعی با لینک صفحه انتشار دهید تا سیگنال های شبکه های اجتماعی شما تقویت شوند.

گرفتن بازدید از سوشیال مدیاها

یکی از مهمترین عوامل موثر در سئو شدن یک سایت، میزان بازدید آن است. شما اگر بازدید بیشتری داشته باشید بیشتر از رقیبان خود در نتایج جستجو دیده می شوید. یکی از بهترین روشها جهت افزایش بازدید سایت، انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی است که در پروفایلهای آنها فالورهای متعددی حضور داشته باشند و با انتشار مطالب آنها به مطلب علاقه نشان داده و بر روی لینک مطلب کلیک کنند و مطب را از سایت نگاه کنند.

استراتژی انتخاب درست کلمات کلیدی

شما می توانید با انتخاب درست کلمات کلیدی بازدید بیشتری برای مطالب خود جفت و جور کنید! خب سوال مهم اینجاست که چطور تشخیص دهیم از چه کلماتی برای عنوان مطلب استفاده کنیم: من فقط یک پاسخ می دهم! از خود گوگل!!!

شما برای انتخاب عنوان مطلب یا محصول خود می توانید ابتدا چیزی که به ذهنتان می رسد را در گوگل جستجو کنید. بعد ببینید رقبا چه عناوینی برای خود انتخاب کردند و چه توضیحاتی برای عناوین خود داده اند. از آنها برای نوشتن عناوین و توضیحات اولیه مطلب خود استفاده کنید! البته حواستان باشد دقیقا آنها را کپی کنید!!

برای درک بهتر انتخاب کلمه کلیدی می توانید آموزش سئو کلمه کلیدی را مطالعه فرمایید.

امیدوارم با خواندن این مقاله توانسته باشید درک بهتری از سئو کردن سایتهای فروشگاهی بدست بیارید. البته باید در نظر داشته باشید  سایتهای فروشگاهی سایتهایی هستند که برای فروش بیشتر به جز سئو به برندینگ و تبلیغات نیازمند هستیم. پس سئو سایت فروشگاهی یکی از عوامل موثر در فروش بیشتر است اما تنها کار لازم نیست. شما باید برای فروش بیشتر در فروشگاه اینترنتی خود بخش های مختلفی اعم از مارکتینگ، بازاریابی، فروش، پشتیبانی از مشتریان، تولید محتوا و … انجام دهید.

برای این منظور می توانید از مشاوره شرکت دیجیتال مارکتینگ شایگان استفاده کنید. شرکت تبلیغاتی شایگان پیشرو در ارائه خدمات تبلیغاتی در دنیای دیجیتال است. با ما همراه باشید.

2 پاسخ
 1. عابدینی گفته:

  سلام . میخوام در سیستم همکاری در فروش کار کنم و محصولاتش رو در سایت فروشگاهی خودم بگذارم. طبیعتاً باید عکس و مطالب اون محصول رو بگزارم . آیا این کار باعث افت سئو یا جریمه گوگل نمیشه؟

  پاسخ
  • شایگان گفته:

   سلام
   در سایت های فروشگاهی که محصولات شاید تکراری باشند، استفاده از تصاویر همسان غیرقابل اجتناب است. اما معمولا توصیه می شود دقیقا همان تصاویر و عکسها را با همان نام فایل قرار ندهید. سعی کنید در فتوشاپ یک واترمارک به تصویر اضافه کنید و سایز رو عوض کنید و نام فایل رو هم تغییر بدید و برای سایت خودتون شخصی سازیش کنید. اما در خصوص مشخصات. مسلما در وسایل الکتریکی که باید مشخصات فنی نوشته شود نمی شود کار خاصی انجام داد. بنابراین معمولا این مشخصات در جدول نوشته می شوند. نکته مهم اینجاست که محتوای جدول ها برای رتبه بندی گوگل محاسبه نمی شوند. میریم سراغ تایتل ، محتوای کوتاه و بلند محصول. اینها باید یکسان و برای سایت شما شخصی سازی نوشته شده باشد. همچنین باید سعی کنید نظر مخاطبینی که از این محصول خرید کرده اند را در سایت درج کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =