live action لایو اکشن

Live Action چیست و چه کاربردی دارد؟

در عصر حاضر که به عصر تکنولوژی شهرت دارد، هر روز شاهد به وجود آمدن انواع روش های ساخت فیلم و تصاویر متحرک هستیم که برای ایجاد نوع خاصی از فیلم ها به کار می آید. یکی از جدیدترین فرم های تولید محتوا به صورت فیلم، live action (لایو اکشن) می باشد. در این مقاله قصد داریم تکنیک لایو اکشن و کاربرد های آن را بررسی کنیم.

 

فیلم، سرگرم کننده ترین اختراع بشر!

تلوزیون، سریال، سینما و به طور کلی فیلم از اولین روزهای به وجود آمدنشان یکی از جذاب ترین اقلام ساخت بشر برای تمامی اقشار بوده است. از زمان نخستین فیلم های ساخته شده که صامت، سیاه و سفید و بسیار کوتاه بودند تا امروزه که صنعت فیلم سازی پیشرفت های خیره کننده ای داشته است، طرفداران سینما در سراسر جهان بخشی از وقت خود را با آن می گذرانند. وجود تلویزیون در هر خانه ای، گسترش سینما و فضاهای پخش فیلم در شهرها، تولید روزانه انواع فیلم ها و … همگی گواه علاقمندی انسان به این اختراع خارق العاده هستند.

صنعت سینما و فیلم سازی روز به روز بیشتر در زندگی روزمره انسان ها نفوذ کرد. به طوری که در حال حاضر تلویزیون اولین وسیله سرگرمی و اوقات فراغت بشر می باشد. همچنین امروزه از فیلم و فیلم سازی برای اهداف مختلفی مثل ساخت مستند، تبلیغات، محتوای آموزشی و غیره نیز استفاده می شود. نهایتا این مسائل باعث شد تا فعالیت های زیادی در رابطه با تغییرات و پیشرفت تکنولوژی این حوزه، صورت پذیرد. در ادامه به یکی از به روز ترین مباحث تولید تصاویر متحرک می پردازیم.

 

ساخت تیزر لایو اکشن

لایو اکشن چیست؟

 

لایو اکشن چیست؟

غالبا در پروسه معمول تولید محتوای تصویری، اقدامات زنده (live action) وجود دارد، اما تعریف تخصصی این اصطلاح غیرعادی است و معمولا با انیمیشن اشتباه گرفته می شود. با این حال هنگامی که تصاویر متحرک به عنوان یک بازی ویدیویی یا زمانی که کاری با اقتباس از یک کارتون تولید می شود، لایو اکشن تمایز برجسته ای نسبت به انیمیشن ایجاد می کند.

لایو اکشن به زبان ساده، فرمی از سینماتوگرافی است که به جای استفاده از انیمیشن و تصاویر متحرک در تولید فیلم، از بازیگران واقعی استفاده می شود. طبق تعریف دیکشنری کمبریج، در مبحث فیلم و سینما به آن دسته از کارهایی که شامل افراد یا حیوانات واقعی هستند و در آنها خبری از مدل ها و تصاویر نقاشی شده یا کامپیوتری نیست، لایو اکشن (live action) گفته می شود. قابل توجه است که به منظور ایجاد یک فرم متحرک منحصر به فرد، می توان live action را با انیمیشن ترکیب کرد.

 

کاربرد لایو اکشن

لایو اکشن ها برای توسعه فیلم ها، بازی های ویدیویی و دیگر رسانه های تصویری استفاده می شوند. از مهمترین موارد استفاده از لایو اکشن تولید تیزرهای تبلیغاتی است که امروزه یکی از موثرترین روش های بازاریابی می باشد. در دنیای امروز که همه چیز در همه جا در دسترس است، سفارش یک تیزر تبلیغاتی کار بسیار آسانی است که با یک تماس با شرکت های تبلیغاتی، امکان پذیر است. اما آنچه که یک کار عالی را از سایر کارها متمایز می کند، استفاده از روش های به روز و خلاقانه در تولید تیزر است.

ساخت تیزر تبلیغاتی در فرم live action توسط طراحان حرفه ای شرکت شایگان به شما در معرفی محصولتان به بازار هدف کمک خواهد کرد. آژانس تبلیغاتی شایگان با اشراف بر تمامی جوانب ساخت محتوای تبلیغاتی با بازده بالا، تیزری متناسب با نیاز مشتریان طراحی و تولید می نماید. در هر پروژه تیم شایگان پس از مذاکره و مشورت با سفارش دهندگان سناریویی خاص و مرتبط با خدمات مورد نظر طراحی می کند. پس از مرحله سناریو، مراحل ساخت، ضبط و تدوین تیزر لایو اکشن انجام می شود. در تمامی مراحل تولید تیزر مشتریان گرامی بر نحوه انجام کار نظارت داشته و طبق سلیقه آنها کار پیش می رود.

 

تفاوت لایو اکشن و انیمیشن

اصولا توضیح تخصصی تفاوت لایو اکشن و انیمیشن کار آسانی نیست. اما ما در این قسمت تفاوت این دو را به طور خلاصه شرح می دهیم.

در فرآیند تولید فیلم، هر یک از فرم های لایو اکشن و انیمیشن مزایا و معایب خاص خود را دارند. در لایو اکشن بر خلاف انیمیشن، استفاده از بازیگران و همچنین ابزار و لوازم جانبی، فیلم را شخصی سازی و تا جای ممکن نزدیک به واقعیت می کند. تنها اشکال لایو اکشن بودجه مورد نیاز برای اجرای آن است. از سوی دیگر، انیمیشن در تحقق ایده های انتزاعی بسیار عالی عمل می کند. چالش برانگیزترین نکته در رابطه با انیمیشن، زمان طولانی تولید آن است.

مزایا و معایب لایو اکشن

  1. انسان سازی و شخصی است.
  2. لایو اکشن نشان می دهد که اقدامات در عمل چگونه انجام می شوند.
  3. تولید لایو اکشن (با وجود محدودیت هایش) سریع تر است.
  4. تغییر رویه در لایو اکشن سخت تر است.

مزایا و معایب انیمیشن

  1. انیمیشن ساده سازی و تلطیف شده است.
  2. در پیاده سازی ایده های خلاقانه موفق تر است.
  3. تغییر رویه در انیمیشن آسان تر است.
  4. فرآیند ایجاد یک انیمیشن (با انعطاف پذیری بالا) کندتر است.

 

در نهایت به منظور جمع بندی این مقاله، چیزی که مشخص است این است که لایو اکشن به هیچ وجه انیمیشن نیست اما فیلم (با معنای عمومی فیلم) هم نیست. live action نوع خاصی از سینماتوگرافی است که ترکیبی از این دو را ارائه می دهد. جذابیت این فرم ترکیبی باعث شده این روزها تبلیغات به سبک لایو اکشن طرفداران زیادی داشته باشد. شما هم اگر در فکر راهکارهایی نو و خلاقانه برای بازاریابی کسب و کار خود هستید، با ما تماس بگیرید.