سئو سایت چیست؟

سئو سایت (SEO به انگلیسی مخفف کلمه Search Engine Optimization) به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر است. موتورهای جستجوگر مثل گوگل و بینگ که هزاران کاربر در آن نیازها و علاقه مندی های خود را سرچ می کنند. حال فرض کنید که اگر با کلماتی که اکثر کاربران در حال جستجو هستند دیده شوید چه اتفاقی برای فروش و کسب و کار شما می افتد؟ خوبی موتورهای جستجو مثل گوگل این است که کاربرانی را به سایت شما هدایت می کند که در آینده نزدیک نیاز به محصول یا سرویس شما دارند. پس اگر سایتتان را سئو کنید می توانید به بی نهایت مشتری دست پیدا کنید. در این مطلب قصد داریم در خصوص معانی سئو و هنر استفاده از الگوریتم های موتورهای جستجو به منظور نمایش سایت در صدر نتایج صحبت کنیم.

سئو چیست؟ راهنمای بهینه سازی سایت

سئو چیست؟ راهنمای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو از جمله گوگل بعلاوه نکات کلیدی سئوی سایت در سال ۱۴۰۲

ما قصد داریم شما را با سئو آشنا کنیم

مدیر شرکت شایگان:

“اگر به دنبال افزایش مشتری و افزایش فروش هستید سئو می تواند بهترین بازاریاب شما باشد.”

دپارتمان سئوی سایت شایگان با سئو کاران حرفه ای و ارائه راهکارهای بهینه سازی سایت، شما را در رسیدن به صدر نتایج موتورهای جستجو از جمله گوگل یاری می رساند

درباره سئو سایت چه میدانید؟

سئو به (انگلیسی SEO) مخفف کلمه Search Engine Optimization است و به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر (همانند گوگل) است. در کل به مجموعه کارهایی که در راستای معرفی هرچه بهتر سایت به موتورهای جستجو انجام می گیرد و در کنار آن به نیاز بازدیدکنندگان اینترنتی توجه می شود را علم سئو می گویند. اما فقط این نیست!

شما برای اینکه بتوانید یک سایت را سئو کنید نیاز به شناخت کامل و جامعی در خصوص عملکرد موتورهای جستجو دارید. اگر این شناخت قدیمی باشد یا وجود نداشته باشد حتما آسیب بزرگی به بخش سئوی سایت شما وارد خواهد شد. برای اینکه از این آسیب ها دور باشید باید با استراتژی درست و بر اساس استانداردهای موتورهای جستجو از جمله گوگل پیش بروید.

البته شایان ذکر است که سئو دیگر آن چیزی نیست که در ذهن می پروارانید! الگورتیم های گوگل بشدت باهوش شدند و این الگوریتم ها تمام سعی خود را می کنند تا بهترین نتایج را به کاربران نشان دهند. در این بین، سئوکاران زیادی هستند که با راهکارهای فیک سعی دارند جایگاه بهتری برای وب سایت فراهم آورند. این سئوکاران بسیار تازه کار هستند، چون یک سئوکار حرفه ای می داند که دیگر نمی شود گوگل را گول زد!

شناخت کامل علم بهینه سازی سایت می تواند شما را به جایگاه بهتری از قبل برساند، بشرطی که بدانید با توجه به شرایط حال باید چه کارهایی را انجام دهید. در این مطلب قصد داریم به تعریف جامعی از سئو بپردازیم و بگوییم که چطور می توان با توجه به الگوریتم های جدید گوگل در صدر نتایج گوگل دیده شویم.

شما برای اینکه بتوانید وبسایتی در صدر نتایج جستجو با عبارات کلیدی مد نظر داشته باشید مجبور هستید سایت خود را دست خوش تغییرات بسیاری کنید. سئوی سایت همان چیزی است که بدان نیاز دارید اما قبل از آنکه بدانید باید چه کارهایی را روی سایت خود انجام دهید بهتر است در خصوص سئو و نحوه عملکرد موتورهای جستجو بیشتر بدانید. در ادامه به معرفی بخش های مختلف سئو می پردازیم و می گوییم که چه کارهایی را در ابتدای راه باید انجام دهید:

بهینه سازی سایت سئو

در خصوص سئو، باید به این نکته توجه ویژه داشت که انجام سلسله کارهایی که در قالب بهینه سازی یک سایت صورت می گیرد بسیار زمان بر است. معمولا انجام سئوی یک سایت بین یک تا چهار ماه زمان می برد و برای دیدن نتیجه شما باید چهار تا هشت ماه منتظر باشید. این زمان برای سئو، یک زمان ایده آل برای سئوی واقعی است.

تعامل مهمترین مسئله در سایت و سئو است. سایتی که قابلیت تعامل بیشتری با کاربران داشته باشد امکان نمایش بیشتری در صدر نتایج جستجو دارد. برای این منظور کارشناسان سئو همیشه به دنبال راهکارهایی برای افزایش تعامل کاربران در سایت هستند، چون این مسئله در حال حاضر یکی از مهمترین فاکتورهای بهینه سازی سایت محسوب می شود.

سئو چه تاثیری رو کسب و کارمان می گذارد؟

چرا سایت خود را سئو کنیم؟ شما اگر در کار خود بهترین باشید اما دیده نشوید، کسی از خدمات و حرفه شما استفاده نخواهد کرد. یکی از بهترین تریبون ها برای دیده شدن اینترنت است که در صدر آنها گوگل قرار دارد. اگر قصد دارید توسط گوگل به جستجوکننده ها معرفی شوید باید به سراغ بهینه سازی سایت بروید. در زیر نموداری از سایت هایی را ملاحظه می کنید که می توانند بیشترین ترافیک را برای وب سایت ها ایجاد کنند.

لیست سایت هایی که بیشترین ترافیک را دارند

لیست سایت هایی که بیشترین ترافیک را دارند

همانطور که در تصویر بالا می بنید 60 درصد کل ترافیک ها از طریق گوگل انجام می شود. اگر سایر موتورهای جستجو مثل بینگ و یاهو را به این عدد اضافه کنیم خواهید دید بیش از 70 درصد ترافیک اینترنت از طریق موتورهای جستجو بین سایت های تقسیم می شود. این موضوع اهمیت حضور موثر در نتایج موتورهای جستجو را نشان می دهد. پس اگر می خواهید 70 درصد کاربران اینترنتی را به سایت خود بکشانید باید روی سئوی سایت خود کار کنید.

منابع ترافیک وب

نمودار مقایسه ترافیک حاضر در موتورهای جستجو با سایر سایتها

سئو به شما کمک خواهد کرد تا جستجوکنندگان شما را پیدا کنند، و این یعنی بازدید بیشتر = مشتری بیشتر

پس اگر شما به دنبال این هستید که از سایت خود درآمد به دست بیاورید، باید بازدیدکنندگان را به سایت خود جذب کنید و در سایت تدابیری بیاندیشید تا آنها را به مشتریان خود تبدیل کنید.

برای موفقیت در فروش اینترنتی باید سایتتان را سئو کنید

توجه به این نکته که بازدیدکنندگان برای جستجوی خدمات و محصولات از موتورهای جستجو همانند گوگل استفاده می کنند، این امر را مهمتر می کند که سایت شما از نظر موتورهای جستجو باید بهینه و عالی باشد. هر چه سایت از نظر امتیاز سئو بالاتر باشد، در صفحات اول نمایش داده می شود. چون موتورهای جستجو همیشه سعی دارند بهترین نتایج را به مخاطبین خود نشان دهند.

یک مثال جالب برای درک بهتر اهمیت سئوی وب سایت

“خدمات مجالس و عروسی” در گوگل ماهانه 3000 مرتبه توسط افراد مختلف جستجو می شود. این کلمه برای شرکت ها و گروه هایی که این خدمات را ارائه می دهند بسیار مهم است و اگر بتوانند با آن در صدر نتایج جستجو باشند می توانند درصد قابل توجهی از بازدیدکنندگان را به خود اختصاص دهند. یک سایت که در صدر نتایج باشد می تواند تا 70 درصد ترافیک یک کلمه را برای خود کند.

سئوی سایت را باید بغل کنید!

حال با این توضیحات شما دوست دارید سئوی سایت خود را آغاز کنید؟

اینکه در صدر موتورهای جستجو قرار بگیرید بسیار هیجان انگیز است. اما برای رسیدن به چنین هدفی باید برند خود را به گوگل ثابت کنید.

افزایش جستجوهای اینترتی

با گسترش استفاده از دستگاه های همراه از جمله موبایل و تبلت استفاده از خدمات اینترنتی بسیار همه گیر شده است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به دنبال خدمات دهنده ای برای رفع نیاز خود باشید. اولین جایی که برای پیدا کردن آن سر می زنید اینترنت و موتور جستجوی گوگل است. حتی خیلی از کاربران برای یافتن خدمات دهندگان از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. با این تفاصیر حضور فعال در شبکه های اجتماعی و داشتن یک سایت قدرتمند که در صدر نتایج باشد می تواند شما را به مشتریان زیادی برساند.

SEO ساده نیست!

شاید خیلی ها فکر کنند که برای بودن در صدر نتایج گوگل راه ساده ای را در پیش دارند، باید بگویم سختی این مسیر به نوع کسب و کار و کلمات کلیدی مد نظر شما بستگی دارد. هرچقدر کلمات کلیدی شما پر رقابت تر باشد کار سئوی سایت سخت تر است و به مهارت بیشتری برای نتیجه گیری نیاز دارد.

راهکارهای مختلفی برای انجام سئو سایت وجود دارد که در زیر به سه تا از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 • تولید محتوا
 • لینک سازی
 • تبلیغات

سئو کار سخت و طاقت فرسا و زمان بری است

سئو سایت های فروشگاهی به نسبت سایر سایتها سخت تر است. چرا که رقابت ها بیشتر است و کار کردن روی سئوی تک تک محصولات کار سخت و زمان بری است. اما نمیشود از این نکته گذشت که سئوی حرفه ای می تواند فروش سایت های اینترنتی را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد.

نتایج واقعی یا تبلیغات گوگل!

وقتی شما با سئو کردن سایت خود در صدر نتایج و یا صفحه اول قرار می گیرید به صورت کاملا طبیعی ورودی هایی را از موتور جستجو دریافت می کنید. به این ورودی های طبیعی نتایج واقعی یا ورودی ارگانیک گفته می شود. اما می شود در صفحه اول بود و سئو نکرد! این کار با تبلیغات گوگل انجام می شود.

سئو ارگانیک یا گوگل ادوردز

اما متاسفانه در حال حاضر این نوع تبلیغات به نسبت هزینه بازخورد مناسبی ندارد. تبلیغات گوگل با دلار حساب می شود و با توجه به قیمت ارز هزینه هر کلیک کاربر روی تبلیغ شما بین 2 دلار تا 50 سنت خواهد بود که با احتساب قیمت دلار هر کلیک از 7 هزار تومان تا 28 هزار تومان برای شما آب می خورد. شما اگر 700 هزار تومان حساب خود را شارژ کنید در خوشبینانه ترین حالت فقط 100 ورودی می توانید دریافت کنید. در حالی که با سئوی ارگانیک می توانید روزی 100 ورودی بدست آورید بدون اینکه به گوگل پولی بدهید. اینجاست که ارزش سئو خود را نشان می دهد.

اهمیت ساختار و ظاهر سایت

امروزه بهینه سازی سایت فقط شامل تولید محتوا و لینک سازی نیست، بلکه برند سازی اینترنتی و داشتن ظاهری مناسب برای بهره مندی از حداکثر تجربه کاربری بسیار مهم است. یعنی سرعت سایت، ظاهر مناسب، ساختاری جذاب می تواند خود بخش مهمی از سئو باشد.

ظاهر سایت بر روی سئو بسیار تاثیر گذار است

سئو شامل فاکتورهای بیشماری است که از مهمترین آنها در ادامه صحبت خواهیم کرد. یادمان باشد هر چقدر سایت ما از نظر ظاهری و برندسازی قوی باشد، باید باز روی سئوی سایت کار کنیم. بهبود سئو برای افزایش فروش و مشتری را به همراه خواهد داشت.

دلایل انجام بهینه سازی وب سایت:

 • صفحه اول موتورهای جستجو مثل گوگل، همانند یک بیلبورد تبلیغاتی در شلوغ ترین مکان شهر است.
 • در روز بیش از ۱۲ میلیون عبارت فارسی در گوگل سرچ می شود.
 • شما با سئو می توانید بازخوردی عالی برای افزایش مشتری و فروش داشته باشید.
 • سئو می تواند کسب و کار شما را بزرگ و بزرگ تر کند.
 • با سئو همواره می توانید منتظر تماس مشتریان جدید باشید.
 • با سئو کردن سایت می توانید هزینه های بازاریابی و تبلیغاتی خود را کاهش دهید.
 • وقتی در صدر نتایج باشید یعنی از نظر گوگل یک سرویس دهنده معتبر هستید، این حس به بازدیدکنندگان نیز انتقال می یابد.

با سئو در گوگل به یک برند محبوب تبدیل شوید

در گوگل محبوب شوید. در چشم مشتریان خود بدرخشید. در اینترنت یک برند ۵ ستاره باشید. همه اینها را می توانید با شایگان تجربه کنید.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

در موتورهای جستجو مثل گوگل الگوریتم هایی وجود دارند که اطلاعات سایت ها را بر اساس دسته بندی موضوعی و نمره هایی که بر هر صفحه داده اند طبقه بندی کرده اند. هنگام جستجو برای موضوعی در گوگل یا سایر موتورهای جستجو، بر اساس این طبقه بندی و امتیازدهی، سعی می شود بهترین نتایج به کاربر نمایش داده شود.

موتور جستجوی گوگل چگونه کار می کند؟

حال سوال اینجاست:

گوگل چگونه بهترین را انتخاب می کند؟

گوگل می آید و اطلاعات را طبقه بندی می کند. به اینکار مرتب سازی یا فایل بندی هر صفحه از وب گفته می شود. هر اطلاعاتی که در صفحات وب وجود دارد در دسته بندی موضوعی خاصی قرار می گیرند. بخاطر همین است که وقتی شما “اجاره خودرو” جستجو کنید فقط سایت هایی را به شما نشان می دهد که خدمات اجاره خودرو ارائه می دهند و از نشان دادن سایت هایی که خرید و فروش خودرو انجام می دهند جلوگیری می کند.

یکی از موارد دیگری که گوگل توسط آن نتایج را استخراج می کند کلمات کلیدی است. کلماتی که شما در گوگل جستجو می کنید معانی خاصی دارند که گوگل سعی می کند با درک بهتر کلمات و مترادف های آنها نتایجی عالی به مخاطبان خود نشان دهد.

یک معیار مهم برای نمایش بهترین نتایج داشتن لینک هایی با قدرت بالاست. در ادامه بیشتر در خصوص لینک سازی صحبت می کنیم. اما در اینجا باید بگوییم که گوگل سایت هایی را در صدر نتایح نشان می دهد که لینک هایی با کیفیت گرفته باشند. لینک با کیفیت چیست؟ لینک با کیفیت لینکی است که از یک صفحه مرتبط از یک سایت قوی و خوب گرفته شده باشد. یک معیار برای سنجیدن سایت های قوی به نام آتوریتی وجود دارد.

لینک سازی می تواند سایت شما را به خوبی سئو کند

اگر نمیدانید آتوریتی چیست کلیک کنید. سایت هایی که قوی اند دارای آتوریتی بالایی هستند و گرفتن لینک از آنها به معنای معرفی شما از طرف یک فرد قابل اعتماد است.

یکی دیگر از معیارهایی که در نتایج گوگل بسیار تاثیر گذار است مفید بودن مطالب است. شما باید سایتی با ساختار مناسب و مطالبی مفید و کلیدی داشته باشید. گوگل از کجا می فهمد که سایت شما مفید است؟ از زمانی که کاربران در سایت شما سپری می کنند. گوگل با تحلیل رفتار کاربران در می یابد که کاربران از صفحات سایت شما راضی هستند یا خیر. در اصل هرچقدر بیشتر بتوانید کاربران اینترنتی را راضی کنید در سئو موفق تر هستید.

مهمترین اضلاع سئو سایت

در سئو ضلع هایی وجود دارند که در این بخش قصد داریم آنها را به شما معرفی کنیم و بگوییم هر کدام به چه مفهوم است.

کلمه یا عبارت کلیدی

منظور از کلمه کلیدی همان کلمه یا عبارتی است که قصد دارید سایت با آن کلمه در صدر نتایج گوگل دیده شود. مثلا کسی که کارش کابینت است دوست دارد با کابینت کاری یا کابیت سازی دیده شود. یکی از مهمترین فاکتور های پیروزی در سئو، انتخاب درست کلمات کلیدی است. برای این منظور پیشنهاد می کنم پس از خواندن کامل این صفحه، مطلب آموزش سئو کلمات کلیدی را مطالعه فرمایید.

سئوی داخلی (ON Page SEO)

سئوی داخلی انجام کلیه ی کارهایی است که در داخل سایت به منظور بهینه سازی سایت انجام می شود. هر کاری که در داخل سایت انجام دهید برای اینکه در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید، سئوی داخلی نام دارد که به آن On Page SEO نیز گفته می شود.

سئو داخلی را بهتر بشناسیم

سئو داخلی را بهتر بشناسیم

در سئوی داخلی مفاهیم دیگری وجود دارند که به صورت خلاصه به آنها اشاره می کنیم:

 • تایتل صفحه : منظور عنوان صفحه است که باید بسیار جذاب نوشته شود و البته بهتر است کلمه کلیدی در آن باشد.
 • دسکریپشن: توضیحاتی است که توسط موتورهای جستجو در صفحات نتایج نمایش داده می شود.
 • تیتر: تیتر مطالب که در سایت ها بر اساس اولویت از تیتر 1 تا تیتر 6 مرتب می شوند.
 • تگ: تگ ها عناصری هستند که توسط آن صفحات HTML تشکیل می شوند.
 • صفحات HTML: صفحات HTML شامل هر صفحه از وب می شوند، کل صفحات وب با HTML درست شده اند.
 • تگ های متا: تگ های متا برای توضیح یک صفحه HTML به موتور جستجو استفاده می شود.
 • تگ تیتر: تگ های تیتر در بالا توضیح داده شد که یک تگ HTML است و در این زبان با نمایش داده می شود.
 • لینک: برای ارتباط بین صفحات سایت از لینک ها استفاده می کنند. لینکها قابلیت کلیک کردن دارند.
 • تایتل تگ : اگر تگی تایتل داشته باشد وقتی با ماوس روی آن هاور کنید اطلاعات تایتل روی آن نمایش داده می شود.
 • alt تصاویر: یک خاصیت در تگ img است. تگ img برای نمایش تصویر در HTML است و خاصیت alt متنی است که اگر تصویر لود نشود به جای آن نمایش داده می شود.
 • سرعت: افزایش سرعت در استفاده از سایت باعث بهبود سئو سایت می شود.
 • سئوتکنیکال: شامل ساختار درست یک سایت از نظر کدنویسی و استفاده کاربر می باشد.

سئوی خارجی (OFF Page SEO)

سئوی خارجی انجام کلیه کارهایی است که در خارج سایت به منظور معرفی یک سایت انجام می شود. منظور از سئوی خارجی معرفی سایت با دادن لینک بدان در سایت های دیگر است. هر چقدر سایت هایی که در آن مشغول به معرفی سایت خود هستید قوی تر باشد و به کار شما مرتبط تر باشد کار سئوی خارجی بهتر انجام می شود.

عوامل سئو خارجی

عوامل سئو خارجی

البته با بروزرسانی الگوریتم های موتورهای جستجو در حال حاضر اگر از نام یک برند هم در اینترنت تعریف شود ربات ها می توانند بفهمند که این مطلب در خصوص کدام برند است و حکم بک لینک و سئو خارجی را برای آن بازی خواهد کرد. با پیگیری مقالات بهینه سازی سایت شایگان حتما در این خصوص بیشتر خواهید خواند.

سئوی محلی یا لوکال سئو (Local SEO)

سئوی محلی یا لوکال سئو به انجام سئو به منظور جذب حداکثری مخاطبینی که در نزدیکی شما قرار دارند گفته می شود. محدوده ی سئوی محلی می تواند محله، شهر، استان، کشور و حتی قاره باشد. بسته به نوع جستجوی کاربران شما می توانید سایت خود را برای یک منطقه خاص بهینه تر کنید که این کار توسط سئوی محلی انجام می شود.

لینک سازی یا Link Building

ایجاد ارتباط بین صفحات وب توسط لینک ها انجام می شود. مثلا اگر بخواهیم شما را به سمت مقاله ساخت بک لینک هدایت کنیم کلمه ای که بیشتر به این موضوع می خورد را لینک می کنیم تا کاربرانی که قصد کسب اطلاعات بیشتر در آن موضوع را دارند توسط آن لینک به صفحه مورد نظر هدایت شوند. در زیر به برخی از مواردی که باید در لینک سازی بشناسید اشاره می کنیم.

 • لینک فالو: لینکی است که توسط ربات های اینترنتی قابل پیگیری باشد.
 • لینک نوفالو: لینکی که توسط ربات های اینترنتی پیگیری نشود و از نظر آنها اهمیت نداشته باشد.
 • وزن لینک: محل قرارگیری لینک در صفحه از اهمیت بیشتری برخوردار است. هر چه لینک به بالای صفحه نزدیک تر باشد اهمیتش بیشتر است.
 • بک لینک : منظور کسب لینک از سایتی دیگر به منظور معرفی سایت مبدا است.

بازاریابی محتوا یا Content Marketing

وقتی صحبت از سئو در میان باشد محتوا چیزی است که در راس هرم سئوکاران قرار می گیرد. منظور از بازاریابی محتوا این است که در سایت و یا خارج از آن مطالبی نوشته شود که مورد توجه مخاطبان اصلی سایت باشد تا توسط آن بتوان کاربران را جذب و به سمت استفاده از خدمات یا خرید محصولات سوق داد. بازاریابی محتوا باید با یک استراتژی درست توسط یک سئوکار ماهر انجام شود. زیرا محتوا نویسی بدون برنامه نتیجه ی مطلوبی در بر نخواهد داشت.

استراتژی سئو

نداشتن استراتژی یعنی شکست بدون بازگشت! استراتژی یعنی داشتن نقشه ای که بتوان توسط آن مسیری را به درستی پیمود تا به هدف رسید.

داشتن استراتژی سئو الزامی است

متاسفانه دیده می شود که اکثر دوستان با دانش کمی که نسبت به سئو دارند همکاری می کنند و فکر می کنند مسیر درستی را برای موفقیت طی نموده اند. استراتژی سئو توسط فردی با تجربه که حداقل 4 سال سابقه اجرایی دارد می تواند برنامه ریزی شود. شما با گذراندن یک دوره سئو نمی توانید استراتژی قطعی و موفقیت آمیزی برای سئوی سایت برنامه ریزی کنید.

هم دوست، هم دشمن!

خیلی از دوستان خود را همه کاره می دانند! بسیار دیده شده که مشتریانی با ما تماس گرفته اند و ازعان داشته اند که بک لینک زده اند، محتوا تولید کرده اند و در شبکه های اجتماعی نیز فعالیت داشته اند، ولی نتیجه نگرفته اند و بدنبال پاسخ می گردند.

در چنین مواردی کار سئو یک سایت طولانی تر می شود. زیرا اقدام به انجام کارهای غلط از جمله سئو کلاه سیاه نه تنها باعث می شود که سایت شما در نتایج جستجو جایگاه خوبی پیدا نکند بلکه باعث جریمه شدن سایت می شود.

مواظب جریمه شدن باشید!

وقتی سایتی جریمه شود زمانی بین دو هفته تا ۳ ماه طول می کشد تا از جریمه خارج شود. پس اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فقط با شنیدن برخی حرفها خود به دنبال سئو کردن سایتتان با استفاده از تولید محتوا، بک لینک و شبکه های اجتماعی بدون استراتژی مشخص هستید مطمئن باشید عاقبتی اینگونه که توضیح دادم در انتظارتان خواهد بود.

چه کسی یا چه شرکتی سئوکار حرفه ای است؟

یک سئو کار حرفه ای کسی است که حداقل ۲ سال سابقه ی کار دارد. اما همین دو سال برای اینکه بتواند استراتژی سئو بچیند کافی نیست. شما برای چیدن استراتژی سئو باید بتوانید استراتژی تولید محتوا، استراتژی حضور در شبکه های اجتماعی، استراتژی تبلیغات و استراتژی لینک سازی یک سایت را به صورت کاملا درست برنامه ریزی کنید.

دانش طراحی استراتژی در سئو نیازمند تجربه ی بالاست. اگر می بینید سئو کارانی کمتر از ۴ سال می خواهند کار سئو سایت شما را انجام دهند بدانید که آنها قادر به چینش یک استراتژی منسجم در خصوص سئوی سایت شما نیستند.

ما همیشه با دوستان و کارشناسان سئو در شرکت شایگان به بحث و گفتگو در خصوص نوع انجام کارهای سئو می پردازیم، اما فقط چند نفر از اعضا هستند که قادرند نحوه ی درست انجام کارها را طراحی کرده و مدیریت کنند. اغلب این افراد بالای ۴ سال سابقه ی کار دارند. پس اگر به دنبال پیدا کردن یک سئوکار حرفه ای هستید حتما مدت زمانی که در این تخصص در حال فعالیت هستند را مدنظر قرار دهید.

پیشنهاد می کنیم مطلب چطور یک سئوکار حرفه ای شویم را مطالعه کنید.

سئو سایت، بهترین بازاریاب اینترنتی است

تبلیغات یک علم است و اینکه چطور از طریق این علم بتوانیم کسب و کارمان را گسترش دهیم، یک خلاقیت است. در تبلیغات گفته می شود یک تبلیغ موفق باید در مکان مناسب و زمان مناسب انجام شود. مکان مناسب یعنی جایی که مشتریان شما در آن حضور دارند و زمان مناسب یعنی وقتی که مشتری به خدمات یا محصولات شما نیاز دارد جلوی چشمانش سبز شوید.

برای افزایش مشتری و ترافیک سایت باید سئو کنید

یکی از معدود روش های تبلیغاتی که می تواند این دو حالت را به وجود آورد SEO است. وقتی شما سایتتان را برای موتورهای جستجو بهینه می کنید همیشه در دسترس افرادی که به اینترنت دسترسی دارند هستید و این یعنی تقریبا نصف مردم ایران!

وقتی سایت شما با کلمات کلیدی در صدر نتایج گوگل باشد در هنگامی که مشتری به شما نیاز دارد جلوی چشمانش هسیتد و به این شکل امکان فروش شما به شکل خارق العاده ای بالا می رود و این یکی از بهترین اتفاق هایی است که می تواند برای یک کسب و کار بیافتد.

سئو در بازاریابی چه تاثیری دارد؟

سئو یک روش برای بیشتر دیده شدن سایت یک کسب و کار در اینترنت است. در حال حاضر موتور جستجوگر گوگل بیشترین جستجو را به خود اختصاص داده است. به طوری که طبق آخرین آمار در روز به زبان فارسی ۱۲ میلیون جستجو انجام می شود.

با توجه به این تعداد جستجو، شما اگر بر روی سئو سایتتان سرمایه گذاری کنید حتما در آینده ی نزدیک به موفقیت چشم گیری مواجه خواهید شد.

سئو همان چیزی است که همه ی صاحبان مشاغل دنبالش هستند. سئو ترکیبی از شناخت، عمل ، زمان بندی و تلاش زیاد است که در فضای اینترنت انجام می شود تا یک وب سایت بتواند با کلمات کلیدی اش در صفحه اول گوگل دیده شود.

با توجه به توضیحات داده شده در میابید که سئو یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی برای جذب مشتری بیشتر است.

سایت هایی که در سئوی وب سایت به ما کمک می کنند

در اینترنت سایت های زیادی وجود دارند که می توان توسط آنها آنالیز بخش های مختلف سئو را انجام داد. اما ما در اینجا فقط چند سایت مرجع را معرفی می کنیم. از این سایت ها می توانید جهت آنالیز سئوی سایت استفاده کنید.

 • Alexa: نمایش رنک سایت از نظر ورودی
 • GTMetrix: نمایش سرعت سایت و مشکلات سایت از نظر سرعت
 • MOZ : نمایش آتوریتی و آموزش های بسیار مناسب برای سئو
 • Backlinko : آموزش هایی کاملا کاربردی برای سئو
 • SeoReviewTools : همه ابزارهای سئو به صورت رایگان در این سایت قرار دارد.

چطور سایت خود را سئو کنیم؟

اگر سوالی در خصوص سئو و نحوه انجام آن دارید پیشنهاد می کنم مقالات مرتبط با سئو ما با دسته بندی آموزش سئو را مطالعه کنید. دوستانی که علاقه دارند مقالات مرجع را مطالعه بفرمایند می توانند به لینک زیر مراجعه کنید. لینک زیر بخش آموزش سایت معروف MOZ است که یکی از بهترین سایتها در زمینه یادگیری سئو می باشد. همچنین مقاله ای نوشتیم که به شما کمک می کند در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید.

https://moz.com/learn/seo/what-is-seo

چطور در صدر نتایج گوگل قرار بگیریم؟

همانطور که می دانید کار سئو بسیار سخت و زمان بر است. اگر قصد دارید که سئوی سایت خود را به یک شرکت سئوکار بسپارید می توانید از خدمات سئوی آژانس تبلیغاتی شایگان در این زمینه استفاده کنید.

دپارتمان سئو شایگان چه خدماتی ارائه می دهد؟

شایگان با گردآوری تیم سئو بسیار قوی و حرفه ای آماده ارائه خدمات حرفه ای سئو به شما عزیزان می باشد. کلیه خدمات زیر در زمینه ی سئو قابل انجام است:

 • تعیین استراتژی سئوی سایت
 • مشاوره در زمینه ی بهینه سازی سایت
 • انجام خدمات مربوط به سئو
 • آنالیز اختصاصی سئوی سایت شما
 • بهبود جایگاه سایت در موتور جستجو مثل گوگل
 • افزایش ورودی شما از موتورهای جستجو مثل گوگل
 • افزایش نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری
 • افزایش نرخ کلیک در موتورهای جستجو
 • از بین بردن مشکلات ساختاری سایت از نظر سئو
 • پشتیبانی از سایت های سئو شده

برای استفاده از خدمات سئوی سایت کلیک کنید.

مهمترین مراحل انجام سئو وب سایت

 1. آنالیز سایت به صورت کامل
 2. آنالیز رقبا و نحوه عملکرد آنها
 3. بهینه کردن ساختار سایت از نظر کد نویسی
 4. بهینه سازی سرعت لود سایت
 5. بهینه سازی تصاویر سایت
 6. بهینه کردن لینک سازی های داخلی سایت
 7. استفاده از Call To Action در صفحات پر مخاطب برای کشاندن آنها به صفحات هدف
 8. استفاده صحیح از متا تگ ها
 9. استفاده از اسکیما برای بهینه کردن محتوا نزد موتورهای جستجو
 10. استفاده از نقشه سایت (sitemap.xml)
 11. بهینه کردن عنوان صفحات سایت
 12. بهینه سازی و بروزرسانی مطالب صفحات و مقالات سایت
 13. بهینه کردن کلمات کلیدی و تیترها در مطالب
 14. بهینه سازی آدرس های سایت
 15. رفع خطاها و مشکلات اساسی سایت
 16. رفع لینک های شکسته و نامعلوم سایت
 17. استفاده از مفاهیم و کلمات کلیدی در نام و alt تصاویر
 18. بهینه سازی ساختار آدرس دهی سایت
 19. انجام برند سازی خارجی
 20. انجام لینک سازی خارجی
 21. کار در شبکه های اجتماعی
 22. رپرتاژ آگهی
 23. وبلاگ نویسی
 24. تولید محتوای تخصصی

HEO عاملی تاثیر گذار در سئو

گوگل بر روی محتوا نویسی برای کاربران تاکید زیادی دارد. اینکه سایت و محتوای شما برای کاربر بهینه شده باشد یعنی سایت شما HEO شده است. HEO خلاصه human experience optimization است و به معنی بهینه سازی سایت برای کاربران است. اگر به دنبال رسیدن به صدر نتایج گوگل هستید پیشنهاد ما این است که سایت را برای کاربران بهینه کنید نه موتورهای جستجو. برای این منظور به جز انجام مراحل بالا می بایست روی برندینگ سایت خود هم کار کنید.

تاثیر برند سازی در SEO

همه ما دوست داریم سایتی در صدر نتایج گوگل داشته باشیم. از قدیم تا الان راهکارهای مختلفی برای قرار گرفتن سایت در بالاترین نتایج جستجو وجود دارد. این راهکارها با توجه به نوع عملکرد ربات های موتورهای جستجو تعریف می شدند. روزهایی بود که فقط لینک سازی مهم بود. بعد محتوا پادشاه شد. رپرتاژ آگهی مد شد. اما حالا که اکثرا بیشتر سایتها محتواهای خوبی تولید می کنند چکار باید کنیم؟ الان که همه رپرتاژ آگهی می دهند باید چه کاری انجام دهیم تا سایت ما از رقبا پیشی بگیرد؟ البته لازم به ذکر است ما نکاتی کاملا کلیدی در خصوص چطور در صفحه اول گوگل باشیم؟ را در مقاله ای جدا نوشتیم. اما اینجا جواب فقط یک کلمه است: برندینگ.

قیمت سئو سایت چقدر است؟

برای برآورد قیمت سئو سایت نیازمند بررسی عوامل متعددی هستیم. از مهمترین این عوامل عبارتند از:

 • وضعیت فعلی سایت از نظر رتبه و جایگاه
 • بررسی سئوی تکنیکال
 • بررسی رفتار کاربران در سایت و نرخ پرش
 • بررسی کلمات کلیدی، رقابت و میزان جستجوی آنها
 • بررسی رقیبان اصلی

همانطور که ملاحظه می کنید عوامل متعددی در برآورد قیمت سئو سایت تاثیرگذار است. مسلما بدون بررسی این موارد ارائه هر گونه قیمتی اشتباه است. پس اگر به فرد یا شرکتی مراجعه کردید که بدون بررسی این موارد به شما قیمت سئو داد متوجه شوید که شرکت یا فرد بسیار کم تجربه است.

همانطور که از صحبت های بالا می شود برداشت کرد این است که قیمت های سئوی وب سایت بر اساس فاکتورهای بالا اندازه گیری می شوند. پس نمی توان پکیج یا نسخه ای را برای همه پیچید. پس اگر به دنبال این هستید که قیمت SEO سایت خود را محاسبه کنید حتما از شرکتهای معتبر استعلام بگیرید. این شرکتها معمولا موارد زیر را برای شما بررسی می کنند.

هزینه های تعیین و تدوین استراتژی :

اگر تیم سئو دارید اما نتیجه نمی گیرید بهترین راهکار استفاده از خدمات تدوین استراتژی در سئو است. در این سرویس سایت شما و رقیبان آنالیز شده و بهترین و سریعترین راهکارها به شما اعلام می شود.

هزینه های مربوط به سئو با کلمات کلیدی:

در این سرویس بسته به نوع کسب و کار و رقابت کلمات کلیدی برآورد هزینه انجام می شود. هرچقدر رقابت کمتر قیمت کمتر می شود. کلمات کلیدی از نظر رقابت به هفت دسته تقسیم می شوند:

 1. کم رقابت و بصورت لوکال (با نام شهر یا استان)
 2. کم رقابت بدون فیلتر جغرافیایی
 3. رقابت متوسط و بصورت لوکال (با نام شهر یا استان)
 4. رقابت متوسط بدون فیلتر جغرافیایی
 5. رقابت بالا و بصورت لوکال (با نام شهر یا استان)
 6. رقابت بالا و بدون فیلتر جغرافیایی
 7. رقابت شدید (بسیار بالا)

بسته به اینکه کلمه کلیدی شما در کدام یک از این دسته بندی ها قرار بگیرد قیمت سئو کردنش متفاوت است.

سئو سایت را جدی بگیرید

اگر به دنبال این هستید که در فضای اینترنت به یکی از قول های صنعت خود تبدیل شوید سئو سایت را جدی بگیرید. سئو می تواند شما را مشهور کند، برند کند و مشتری برایتان بیاورد. در انتها تشکر می کنیم که با ما در این مطلب همراه بودید، لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص سئو برای ما ارسال کنید.

هدف از مقاله سئو چیست:

وقتی شما به دنبال سئو هستید یعنی قصد دارید با کلمات کلیدی خود در صدر نتایج گوگل دیده شوید. یکی از خدمات و کلمات کلیدی شرکت دیجیتال مارکتینگ شایگان “سئو” است. بخاطر همین ما تمام سعی خود را کردیم و خواهیم کرد در این باره مقالات بسیار خوب و جامعی برای مخاطبان خود آماده کنیم. اگر شما هم قصد بهینه سازی سایت را دارید و می خواهید راز قرار گرفتن در صفحه اول گوگل را بدانید باید با همین پشتکار به مسیر خود ادامه دهید.

در انتها یک راز کوچک می گوییم: برای اینکه از رقیبان خود پیشی بگیرید باید همیشه 2 تا 10 برابر بیشتر از آنها فعالیت کنید. اگر آنها هفته ای 3 مقاله قرار می دهند شما باید هفته ای 6 مقاله قرار دهید. اگر ماهانه 500 بک لینک به آنها اضافه می شود شما باید حداقل 1000 بک لینک برای سایت خود بدست آورید، اگر آنها فعالیت گسترده ای در شبکه های اجتماعی دارند، شما باید حداقل 2 برابر بهتر از آنها کار کنید. اگر آنها ویدئو مارکتینگ انجام می دهند شما باید بیشتر از آنها در این زمینه فعالیت کنید. اگر قصد دارید در گوگل اول شوید باید سایت خود را در زمینه ی کاریتان به یک سایت منبع و همه فن حریف تبدیل کنید.

سئوی سایت در سال ۱۴۰۲ (۲۰۲۳) و ۴ نکته کلیدی

نکات مهم سئو در سال ۱۴۰۲ (۲-۲۳ میلادی)

نکات مهم سئو در سال ۱۴۰۲ (۲-۲۳ میلادی)

سال ها از نوشتن این مقاله میگذرد و ما برای اینکه بتوانیم رتبه خود را در کلمه سئو سایت و سئو مجداا بالا بیاوریم از اینجا به بعد به جمع بندی مطالب و آپدیت های جدید سئو می پردازیم. بله دقیقا یک روش عالی برای نگهداری سئو سایت شما این است که مطالب مهم و صفحات فرودتان را آپدیت محتوایی کنید. منظور از آپدیت محتوایی چیست، در ادامه توضیح می دهیم.

بروزرسانی محتوا در سئو سایت بسیار مهم است

منظور از بروزرسانی فقط اضافه کردن محتوای متنی جدید در صفحه فرود نیست، منظور این است که مقاله یا صفحه مورد نظر را ابتدا با توجه به آپدیت های به وجود آمده بررسی کنید، جاهایی که نیاز به تغییر دارد را تغییر دهید، و مطلب خود را در انتها تکمیل و تکمیل تر کنید.

تاثیر بروزرسانی محتوا در سئو در سال ۲۰۲۳

تاثیر بروزرسانی محتوا در سئو در سال ۲۰۲۳

سعی کنید در آپدیت ها از تصاویر جدید، ویدیو یا پادکست استفاده کنید که واقعا تاثیر گذار است. مخصوصا تصاویر جدید! تصاویر جدید اگر یونیک باشد‌(فقط مختص برند شما باشد) و مخاطب را درگیر کند (مخاطب با دیدن تصویر مکس کند و نگاهی به عکس و محتویاتش بندازد) تاثیرش ده چندان می شود. روند بروزرسانی محتوا را در تصویر زیر به خاطر بسپارید(مثل ما در متنتان به اینکه به تصویر دقت کنید اشاره نمایید).

لینک سازی داخلی را تقویت کنید

این لینک سازی داخلی از رپوتاژ هم مهمتر است. اما چگونه لینک سازی داخلی بهینه ایجاد کنیم؟ خب این یک فن استاد است که می خواهیم با شما در میان بگذاریم. برای اینکه از لینک سازی داخلی بهترین نتیجه را بگیرید ببینید مهمترین صفحاتی که صفحه فرود فعلی شما از آن بک لینک گرفته است چیست؟ مثلا این صفحه دارای دو بک لینک مهم از صفحات خدمات سئو و چطور در صفحه اول گوگل قرار بگیریم است.

لینک سازی داخلی در سال ۲۰۲۳

لینک سازی داخلی در سال ۲۰۲۳

فقط کافی است قانون بروزرسانی محتوا را در آنها نیز انجام دهیم و مجدد یک لینک جدید یا بهتر است بگوییم کال تو اکشن مناسب از محتوای جدید به صفحه فرود بدهیم. این افسانه دروغ است که هر چه تعداد بک لینک به یک صفحه بیشتر باشد آن صفحه از نظر گوگل قوی تر خواهد بود. پس از همه صفحات به صفحه فرود خود لینک ندهید. از صفحات مهم بک لینک بگیرید. و از صفحات جزیی تر با موضوع مشترک مثل دیگر مقالات سئو به صفحاتی که به صفحه فرود بک لینک دادید لینک سازی کنید. یک جور لینک سازی هرمی است. تصویر زیر گویای نحوه لینک سازی داخلی است.

شبکه های اجتماعی را فراموش نکیند

یکی از بهترین اتفاقات برای سئو سایت حضور فعال برند در شبکه های اجتماعی است. شبکه هایی که بیشترین تاثیر را در سئو سایت دارند به ترتیب، فیسبوک، توییتر، یوتیوب، پینترست، ردیت، اینستاگرام و … است. روی شبکه های اجتماعی نام برده حتما کار کنید و سعی کنید مطالب و مقالات و پست های متفاوتی در این شبکه های اجتماعی شیر کنید. بله هر روز این شبکه های اجتماعی نقش پر رنگ تری روی برندینگ در فضای اینترنت پیدا می کنند.

حضور مستمر در شبکه های اجتماعی برای SEO سایت

حضور مستمر در شبکه های اجتماعی برای SEO سایت

حتی شده با کمترین کیفیت محتوایی در این شبکه ها حضور داشته باشید تا نام برند در سطح وب بیشتر و بیشتر پخش شود. البته که بهتر است برای حضور در هر شبکه اجتماعی استراتژی مناسب آن را داشته باشید، مثلا فیسبوک و اینستاگرام پست و استوری، یوتیوب و آپارات ویدیو، پینترست اشتراک گذاری تصاویر سایت و توییتر خبرها و سرتیتر مقالات و اخبار مهم برند و در ردیت خلاصه ای از مقالات سایت با لینک به منبع اصلی (این رو در فیسبوک هم انجام دهید) منتشر کنید.

معجزه ای به نام ورودی ثانویه برای سئو

یکی دیگر از فن های استاد برای جایگاه سازی و تثبیت جایگاه سایت در سئو گرفتن ورودی ثانویه از سایت های مرتبط است. مثلا ما روی کلمه اجاره خودرو فعالیت می کردیم. در رقابتی شدید قرار داشتیم، برای اینکه بتوانیم جایگاه یک تا سه گوگل را داشته باشیم به جای رپورتاژ بنرهای ثابت تبلیغاتی (توجه کنید که بنر تبلیغاتی چرخشی که از سایتهایی مثل یکتانت گرفته می شود تاثیری ندارد) در سایت های مجله خودرو گرفتیم که معجزه کرد. پس روی این موضوع برنامه ریزی کنید.

تاثیر بنر تبلیغاتی ثابت روی سئوی سایت

تاثیر بنر تبلیغاتی ثابت روی سئوی سایت

اگر می بینید رقیبی با رپورتاژ زیاد دارید سعی کنید بجای اینکه شما هم رپورتاژ را بغل کنید یک سایت مرتبط پرمخاطب پیدا کنید که مشتریان آن مشتریان شما باشند اما سایت مد نظر خدمات و محصولات شما را ارائه نمی دهد، در آن سایت تبلیغ بنری در یک جایگاه خوب بدهید. تا رقیبتان به سادگی ناک اوت شود.

در سال ۱۴۰۲ (۲۰۲۳ میلادی) سعی کنید بعد از انجام سئو سایت این ۴ نکته را رعایت کنید تا هم سئوی سایت خود را تقویت کرده باشید، هم جایگاه بهتر کسب کنید، هم مخاطب را راضی کنید، و در آخر گوگل را. امیدوارم از خواندن این نکات نهایت استفاده را بکنید و در انتها بعد از انجام مراحل بالا و گذشت یک ماه نتیجه را در زیر برای ما کامنت کنید. اگر سوالی هم دارید می توانید در همین صفحه برای ما کامنت بگذارید تا مشکل شما را برطرف کنیم. منتظر گپ و گفت در خصوص مشکلات سئو سایت شما هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نه =