دسته بندی شغلی گوگل یا دسته بندی کسب و کارهای محلی از نظر گوگل

دسته بندی شغلی گوگل

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 2.8]

گوگل سایت شما در از نظر نوع کسب و کار دسته بندی می کند، این یعنی دسته بندی شغلی گوگل برای هر سایتی که در این موتور جستجو ثبت می شود اعمال می گردد. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که دسته بندی شغلی گوگل چیست و چه کاربردی در جستجو و سئو دارد.

الگوریتم های موتورهای جستجو پیوسته در حال بروزرسانی هستند. هر چند وقت یکبار خبر از آمدن الگوریتمی برای نمایش بهتر نتایج گوگل می شنویم.

شناخت ساختار کارکرد موتورهای جستجو منجر می شود تا شما بتوانید سئوی سایتها را بهتر انجام دهید. یکی از ساختارهایی که امروز می خواهیم درباره ی آن صحبت کنیم دسته بندی های شغلی گوگل است.

در رابطه با local business categories بیشتر بدانید

این دسته بندی در ظاهر به نام دسته بندی کسب و کارهای محلی (local business categories) در گوگل طبقه بندی می شود. اما این دسته بندی ها در جستجوهای جامع نیز کاربرد دارند! چطور؟

ما چند سایت اجاره خودرو طراحی و سئو کرده ایم. چیزی که در این کسب و کارها مشخص بود این بود وقتی سایت ما در زمینه اجاره خودرو در گوگل ثبت می شد دیگر امکان نداشت با جستجوی خرید و فروش و یا قیمت خودرو دیده شود.

شما وقتی سایتتان را طراحی و پیاده سازی می کنید و مطالبش را تکمیل می کنید گوگل بسته به کار شما، وبسایتتان را در دسته بندی شغلی مورد نظر خود قرار می دهد(درست مثله یک دایرکتوری مشاغل).

با این کار وقتی شما دنبال موضوعی می گردید ابتدا گوگل می بینید جستجوی شما در خصوص کدام یک از دسته بندی های شغلی است، پس بنابراین به مخاطبان فقط سایتهایی نمایش داده می شود که در دسته مربوطه باشند.

بخاطر همین است که وقتی شما سایت اجاره خودرو دارید، هنگامی که خرید خودرو را جستجو می کنید، حتی اگر در اینباره هم مطلبی داشته باشید در نتایج اولیه موتورهای جستجو قرار نمی گیرید و همینطور بلعکس.

پس همانطور که دیدیم دسته بندی شغلی گوگل در نمایش نتایج جستجوها بسیار تاثیر گذار است.

چرا دسته بندی شغلی گوگل اهمیت دارد؟

شما در هنگام انتخاب دسته بندی شغلی گوگل باید خیلی دقیق عمل کنید. اگر کسب و کار شما نامی اشتباه داشته باشد یا در دسته بندی اشتباه ثبت شود امکان حذف شما از نتایج جستجو بسیار زیاد است.

دسته بندی ها به جستجو کنندگان و کاربران اینترنتی کمک می کنند تا نتایج خاصی که در اینترنت به دنبالش هستند را راحتر پیدا نمایند.

انتخاب دسته بندی شغلی گوگل چگونه انجام می شود؟

به دو شکل این کار انجام می گیرید.

  • بر اساس عنوان سایت و صفحه اصلی
  • بر اساس انتخاب دسته بندی در هنگام ثبت گوگل مپ

انتخاب دسته بندی بر اساس عنوان سایت و صفحه اصلی

وقتی شما سایتتان را در نقشه گوگل ثبت نکرده باشید گوگل برای تشخیص دسته بندی شغلی وبسایت به سراغ صفحه اصلی رفته و از عنوان، تیترها و محتوای صفحه متوجه می شود شما چه کسب و کاری هستید.

بعد از تشخیص نوع کارکرد کسب و کار خودش سایت شما را در دسته بندی شغلی قرار می دهد.

نکته اینجاست که اگر از عنوان و تیترها نامناسب استفاده کنید دسته بندی شما را به اشتباه ثبت خواهد کرد و این یعنی اینکه شما در نتایج جستجو دیده نمی شوید.

برای مثال من قبلا یک سایت در زمینه سئو داشتم به نام seo-masters.ir . در این سایت مقالات سئو را قرار می دادم، و کلیه مطالعاتم در این زمینه را در آن ثبت می کردم.

اما اشتباه بزرگ من این بود که اسم سایت را مجله سئو انتخاب کردم! چرا اشتباه؟ چون الان گوگل این سایت را در دسته بندی مجله فروشی یا فروشگاه مجله قرار داده است!

نمایش دسته بندی شغلی گوگل در سایت مجله سئو

نمایش دسته بندی شغلی گوگل در سایت مجله سئو

 

همانطور که در تصویر بالا می بینید بعد از عنوان و تیترها حتی وقتی در نقشه دسته بندی درستی را انتخاب کردم، بعد از ثبت و تایید نقشه دیدم که دسته بندی یک فروشگاه مجله در کرج ثبت شده.

این امر باعث شد با اینکه کلیه مقالات من در این سایت یونیک و کاربردی است در جستجوهای مربوط به آموزش و یادگیری سئو نمایش داده نشود و این یعنی از بین رفتن تمام زحماتم!

این سایت را خیلی وقت هست که دست نزدم اما همینطور نگه اش داشتم تا همه جا آن را مثال بزنم و تاثیر دسته بندی شغلی گوگل را به همگان ثابت کنم!

انتخاب دسته بندی در هنگام ثبت گوگل مپ

هنگامی که در گوگل مپ می خواهید مکان جدیدی را ثبت کنید امکان انتخاب دسته بندی را دارید!

اگر برای شما سوال پیش آمده که چطور شرکت یا کسب و کارم را در گوگل مپ ثبت کنم؟ سعی می کنیم در مقاله های بعدی یک آموزش ثبت مکان تجاری در گوگل مپ داشته باشیم، برای آنهایی که عجله دارند بهترین آموزش، آموزش فارسی خود گوگل در این خصوص است که می توانید با کلیک روی افزودن یا ویرایش نشانی کسب و کار به آن برسید.

اما به یاد داشته باشید در هنگام ثبت دسته بندی شغلی در گوگل مپ اگر آدرس وب سایت را نیز وارد کنید، گوگل به جز راستی آزمایی اکانت شما (منظور معتبر بودن Gmail شما از نظر گوگل است) وبسایت را هم بررسی می کند، اگر در بررسی وبسایت مشخص شود که شما جزء دسته بندی دیگری هستید، شما را در دسته بندی دیگری ثبت می کند. پس حواستان را جمع کنید که در عنوان و تیتر صفحه اصلی چه چیزی می نویسید.

پیشنهاد می کنم مقاله سئوی نقشه گوگل را نیز مطالعه کنید

نتیجه گیری در خصوص دسته بندی شغلی گوگل

نتایج بدست آمده از این تحقیق اینه که :

  • عنوان صفحه اصلی (تگ title) بسیار مهم است.
  • تیترهای سایت و پاراگراف های اول و آخر بسیار مهم هستند.
  • گوگل دسته بندی شغلی شما را بر اساس عنوان و تیترها و پاراگرافهای اول و آخر سایتتان شناسایی می کند.
  • در هنگام ثبت نقشه گوگل حتما عنوان و تیتر و پاراگرافهای اول و آخر سایتتان را چک کنید تا با دسته بندی درج شده شما منطبق باشند.
  • سعی نکنید با ایجاد عناوین اشتباه و انتخاب دسته بندی اشتباه گوگل را گول بزنید.
  • رفتن در دسته بندی اشتباه ترافیک سایت شما از گوگل و سایر موتورهای جستجو کم می کند.

اگر نیاز به مشاوره در زمینه سئو سایت خود دارید کلیک کنید.